Taizé: Młodzi z całej Europy uczczą wspólnie uroczystość Wszystkich Świętych

Ponad 8 tys. młodych ludzi oczekiwanych jest w Taizé we Francji, gdzie wspólnie uczczą oni uroczystość Wszystkich Świętych. W trakcie spotkania odbędzie sie m.in. modlitwa wspólnotowa wraz z celebracją światła i spotkanie z bratem Aloisem, przełożonym Ekumenicznej Wspólnoty Taizé.

Młodzi przybywają do Taizé już od niedzieli 26 października. Z samej Francji przybyło ponad 2 tys. uczestników spotkania, najwięcej z Lille, z północnego regionu kraju. Jeszcze dziś przybędą kolejni pielgrzymi z różnych części Francji i Europy. Kilka francuskich biskupów towarzyszy młodym we wspólnej Eucharystii i modlitwie. Łącznie w Taizé spodziewanych jest ponad 8 tys. osób. "Bycie przyjętym przez wspólnotę braci", "wybranie drogi spotkania innych", "porzucenie swojej codzienności" to tylko niektóre z tematów wielkiego spotkania młodych ludzi podczas uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W planie spotkania przewidziana jest m.in. adoracja krzyża, uroczysta Eucharystia, a w sobotni wieczór modlitwa wspólnotowa połączona z celebracją światła i spotkanie z przełożonym wspólnoty bratem Aloisem. W najbliższym czasie odbędą się także dwa spotkania wspólnoty poza Taizé: pierwsze w Nairobi w Kenii, od 26 do 30 listopada, które zgromadzi młodych ludzi z różnych krajów Afryki. Od 29 grudnia do 2 stycznia odbędzie się natomiast Europejskie Spotkanie w Brukseli, na które przybędzie dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy. Ekumeniczna Wspólnota Braci z Taizé została założona w 1940 roku w Burgundii we Francji przez szwajcarskiego teologa brata Rogera Schutza. Zakonnicy zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz do daleko idącej prostoty. Obecnie wspólnota liczy ponad stu braci wyznania katolickiego i ewangelickiego blisko trzydziestu narodowości. Trzech z nich jest Polakami. Po śmierci brata Rogera, zamordowanego w 2005 roku, przełożonym Ekumenicznej Wspólnoty Taizé został 51-letni brat Alois, pochodzący z Niemiec.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »