Hiszpania: Oburzenie po zamachu na uniwersytet Opus Dei

Środowiska uniwersyteckie oraz kościelne Hiszpanii jednoznacznie potępiły zamach z 30 października na campus uniwersytecki w Pampelunie.

Jednocześnie zaapelowano o zintensyfikowanie wspólnych wysiłków na rzecz przezwyciężenia zagrożenia terroryzmem. W południe 31 października przed uniwersytetem zgromadzili się wykładowcy i studenci. Należąca do Opus Dei uczelnia już po raz szósty stała się celem zamachu baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA. W czwartek rano potężny wybuch wstrząsnął budynkami Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, na północy Hiszpanii. W wyniku eksplozji samochodu-pułapki na uniwersyteckim parkingu ok. 30 osób zostało rannych, dwie nadal przebywają w szpitalu. Kilkanaście samochodów stanęło w płomieniach, a z okien wyleciały szyby. W tym czasie przebywało w budynkach ok. 1000 studentów. Podkreśla się, że ETA chciała dużej liczby ofiar. Fakt, że nikt nie zginął, jest wprost cudem. W specjalnym komunikacie abp Francisco Pérez, ordynariusz diecezji, przekazał rannym oraz ich najbliższym słowa współczucia i solidarności. Wyraził swoją bliskość wobec całej wspólnoty uniwersyteckiej na czele z jej kanclerzem i rektorem. „W imię Boga, w imię najszlachetniejszych i najgłębszych uczuć, które wypełniają serca chrześcijan oraz wszystkich osób prawych i roztropnych, musimy stanowczo potępić podobne okrucieństwo. Żadna ideologia, żaden projekt polityczny nie mogą usprawiedliwić dokonanego zamachu” – czytamy w komunikacie. Abp Pérez wzywa do podjęcia wspólnego wysiłku, aby przezwyciężyć zagrożenie terroryzmem.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »