Gratulacje dla Baracka Obamy

Benedykt XVI przesłał telegram gratulacyjny Barackowi Obamie drogą dyplomatyczną. Zaznaczył w nim historyczność wyborów, które wyłoniły pierwszego afro-amerykańskiego prezydenta USA. Gratulacje prezydentowi- elektowi złożył także episkopat USA.

Obserwatorzy podkreślają, że depeszę gratulacyjną Benedykt XVI przekazał od razu po wyborze, a nie – jak to było w zwyczaju – z okazji objęcia urzędu. W Watykanie nie opublikowano całości tekstu papieskich gratulacji. Rzecznik Stolicy Apostolskiej wyjaśnił jednak 5 listopada, że oprócz życzeń skierowanych do Baracka Obamy i jego najbliższej rodziny, Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie, aby Bóg wspierał go w podejmowaniu wielkiej odpowiedzialności za kraj oraz na arenie międzynarodowej. O. Federico Lombardi dodał, że Papież, wraz z nowym prezydentem, objął modlitwą także cały naród amerykański, „aby wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli można było budować na świecie pokój, solidarność i sprawiedliwość”. Z kolei kard. Francis George w liście do Baracka Obamy określił jego wybór jako historyczny. “Naród złożył w pańskie ręce wielką odpowiedzialność. Jako katoliccy biskupi prosimy Boga, aby dał panu siłę i mądrość do przezwyciężenia nadchodzących wyzwań” – napisał przewodniczący amerykańskiego episkopatu. Zwrócił przy tym uwagę, że USA stoją w obliczu wielu niepewności. Stąd Kościół katolicki modli się, aby nowy prezydent pełnił swój urząd otaczając opieką najsłabszych i troszcząc się o przezwyciężanie podziałów zarówno wewnętrznych, jak i na arenie międzynarodowej. Kard. George zapewnił Baracka Obamę, że katolicy chcą z nim współpracować w obronie życia i godności każdego człowieka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »