Rzym: deklaracja końcowa seminarium katolicko-muzułmańskiego

Na Uniwersytecie Gregoriańskim odbyła się 6 listopada po południu publiczna sesja seminarium Forum Katolicko-Muzułmańskiego. W jej trakcie odczytano deklarację końcową. Uczestnicy spotkania przyznają, że w czasie obrad wyłoniły się zarówno podobieństwa, jak i różnice między obiema religiami.

Pierwsza część dokumentu ma charakter opisowy. Ukazuje ona, jak chrześcijanie, a następnie muzułmanie pojmują miłość, co jest dla nich jej źródłem i wzorem. W kolejnych 12 punktach przedstawiono wspólne stanowisko w konkretnych sprawach, związanych z tematem drugiego dnia obrad - „ludzkiej godności i wzajemnego poszanowania”. Jest tam m.in. mowa o ludzkim życiu, które stanowi najcenniejszy dar Boga i dlatego powinno być chronione i szanowane na każdym jego etapie. Godność ludzka – czytamy w deklaracji - wynika z faktu, że każdy człowiek został stworzony z miłości przez kochającego Boga, który obdarzył go rozumem i wolną wolą. Wynika stąd powinność poszanowania ludzkiej godności i wolności. W dokumencie jest też mowa, choć nie wprost, o wolności religijnej. Jego sygnatariusze stwierdzają, że „autentyczna miłość bliźniego wymaga poszanowania osoby i jej decyzji w sprawach sumienia i religii. Obejmuje to prawo jednostek i wspólnot do praktykowania własnej religii prywatnie i publicznie”. „Mniejszości religijne mają prawo do poszanowania swych religijnych przekonań i praktyk” - głosi deklaracja. Choć nie wspomina ona o prawie do zmiany religii, to jednak stwierdza, że katolicy i muzułmanie są powołani do bycia narzędziami miłości i harmonii między wierzącymi i pośród wszystkich ludzi, wyrzekając się ucisku, agresywnej przemocy i terroryzmu, zwłaszcza takiego, który dokonywany jest w imię religii. Uczestnicy rozpoczętego 4 listopada seminarium zapowiedzieli też, iż rozważą możliwość powołania stałego komitetu katolicko-muzułmańskiego oraz zorganizowania kolejnego seminarium, tym razem w kraju o większości muzułmańskiej. Tymczasem apel o wolność religijną w krajach islamskich skierowała do zebranych w Watykanie uczestników Forum grupa chrześcijan z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Apel podpisało 144 katolików, prawosławnych i protestantów. 77 z nich to konwertyci z islamu. Domagają się oni, by prowadzony obecnie dialog doprowadził do konkretnych rezultatów w krajach muzułmańskich. Chodzi o zaprzestanie stosowania prawa szariatu względem nie-muzułmanów, nietraktowanie ich jako obywateli drugiej kategorii i zagwarantowanie wolności zmiany religii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »