Osobie, która zawiera rejestrowany związek partnerski (tzw. PACS) z osobą tej samej płci, przysługują takie same korzyści w miejscu pracy jak osobom heteroseksualnym zawierającym związek małżeński - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Komunikat prasowy Trybunału dotyczy wyroku w sprawie obywatela Francji Frederica Haya.
Hay jest zatrudniony w firmie Credit Agricole Mutuel, gdzie na podstawie układu zbiorowego pracownik zawierający związek małżeński ma prawo do urlopu okolicznościowego i dodatku do wynagrodzenia. Hayowi, który zawarł rejestrowany związek partnerski z mężczyzną, firma odmówiła takich dodatkowych świadczeń, argumentując, że przysługują one tylko osobom zawierającym małżeństwo.
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że odmienne traktowanie osób wstępujących w związek PACS stanowi dyskryminację ze względu na ich orientację seksualną i jest sprzeczne z prawem unijnym. W czasie, gdy sprawa trafiła do trybunału, prawodawstwo we Francji nie dawało osobom homoseksualnym innej możliwości zalegalizowania związku niż PACS - zaznaczono w komunikacie.
Sprawa trafiła do trybunału w Luksemburgu po batalii Haya przed sądami we Francji. O ustalenie, czy jego przypadek świadczy o dyskryminacji, poprosił francuski Sąd Kasacyjny, orzekający w najwyższej instancji.
We Francji geje i lesbijki już od 1999 roku mogli zawierać rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. Legalizowane były związki nieformalne między dwojgiem ludzi bez względu na płeć, co dawało takim parom w wielu dziedzinach prawa identyczne z tymi, które mają małżeństwa, np. przy rozliczaniu się z fiskusem i dziedziczeniu.
W maju br. w życie weszła ustawa o "małżeństwach" homoseksualnych, która nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby tej samej płci, ale także pozwala im na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych. Nowe prawo nie pozwala jednak parom tej samej płci na korzystanie z metod medycznie wspomaganego rozrodu, takich jak metoda zapłodnienia in vitro.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.