Publikujemy opracowany przez KAI wykaz najważniejszych wydarzeń mijającego
roku w Kościele w Polsce.
LIPIEC
12 – Ponad 3 tys. osób, w tym około tysiąca spoza Polski, wzięło udział w zakończonej w Warszawie XX jubileuszowej Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży. Impreza, która jest największym europejskim wydarzeniem łączącym wymiar sportowy, kulturalny i religijny, odbywa się z inicjatywy zakonu pijarów.
20 – W wielu miejscowościach w całym kraju odbywały w tym dniu (i w dniach poprzedzających) imprezy ewangelizacyjne organizowane w łączności z XXIII Światowym Dniem Młodzieży w Sydney. Ci, którzy nie wybrali się do Australii, mogli dzięki transmisjom na żywo obserwować wydarzenia z Sydney, modlić się, dyskutować, śpiewać, spowiadać i uczestniczyć w warsztatach tematycznych.
14 – W opactwie tynieckim zakończył się I Festiwal Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy, w którym wzięli udział wykonawcy z Hiszpanii, Węgier, Irlandii i Włoch. Komitet Programowy Festiwalu tworzą przedstawiciele opactw z Tyńca, Montserrat, Pannonhalma oraz irlandzkiego Glenstal.
SIERPIEŃ
16 – Zmarła prof. Anna Świderkówna, wybitna znawczyni i popularyzatorka Biblii, światowej sławy papirolog, emerytowana profesor Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jej najbardziej znane książki to cykl „Rozmów o Biblii”. Miała 83 lata.
17 – Prawie 100 tys. kobiet i dziewcząt przybyło na swoją doroczną pielgrzymkę do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Wiara na wzór Maryi jest źródłem wewnętrznego pokoju w każdej sytuacji życiowej – powiedział w homilii sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik.
25 – Kadencyjność proboszczów, prace Komisji Majątkowej, duszpasterstwo rodzin i emigracji, ekumeniczne obchody 1000. rocznicy śmierci św. Brunona z Kwerfurtu – to główne tematy obrad Rady Stałej KEP, które odbyły się na Jasnej Górze. Sekretarz generalny KEP przypomniał, że Komisja Majątkowa powstała po to, by zwrócić Kościołowi tę własność, która mu została zabrana z pominięciem lub naruszeniem prawa, nawet tak niesprawiedliwego jak komunistyczne. – Jest ważne, by o tym rozróżnieniu pamiętać, zwłaszcza w świetle pojawiających się w mediach nieścisłości na ten temat – podkreślił.
WRZESIEŃ
25 – Prof. Andrea Riccardi, historyk Kościoła i założyciel Wspólnoty św. Idziego oraz abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski odebrali doktoraty honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prof. Riccardi podkreślił potrzebę „europejskiego renesansu”, który byłby zakorzeniony w duchowym podłożu kontynentu i który pozwoliłby Europejczykom określić ich miejsce we współczesnym świecie. Z kolei abp Kondrusiewicz zadedykował wyróżnienie „Kościołowi na całym Wschodzie, który godzien jest takiego wielkiego uznania, Kościołowi, który przeżył kalwarię XX wieku”.
26-28 – Wybitni ludzie kultury i nauki, publicyści, duszpasterze, przedstawiciele innych wyznań i religii uczestniczyli w III Kongresie Kultury Chrześcijańskiej, który obradował w Lublinie pod hasłem „Godność czy sukces? Kulturowe dylematy współczesności”. Debatowano m.in. o chrześcijaństwie w dzisiejszej Europie, reformie polskiej nauki, dialogu z niewierzącymi, kobietach w Kościele i roli elit. Gośćmi Kongresu byli m.in. wiceprzewodniczący włoskiego senatu prof. Rocco Buttiglione, ks. prof. Michał Heller, ks. Tomasz Halik, prof. Andrzej Szczeklik, s. Małgorzata Chmielewska, prof. Jerzy Pomianowski, rabin Burt Schuman, imam Salim Chazbijewicz.
– Dokument o zasadach postępowania wobec osób, które składają formalny akt wystąpienia z Kościoła przyjęli biskupi na 345. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Białymstoku. Taki akt automatycznie pociąga za sobą ekskomunikę – przypomniał w rozmowie z dziennikarzami sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik. Dodał, że w dokumencie wydanym w ślad za wytycznymi Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, biskupi zachęcają osoby noszące się z zamiarem wystąpienia z Kościoła, by tego zaniechały. Ponadto, jak stwierdza komunikat, KEP „z niepokojem i bólem przyjmuje wiadomości o pogromach i prześladowaniach w Indiach i innych krajach”.
28 – W obecności ponad 80 tys. wiernych, w Białymstoku został beatyfikowany ks. Michał Sopoćko – propagator kultu Miłosierdzia Bożego, spowiednik św. Faustyny Kowalskiej. Uroczystości w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku przewodniczył delegat Benedykta XVI, abp Angelo Amato.
Uczestniczyli w niej m.in. arcybiskup metropolita wileński kard. Audrys Juozas Bačkis, metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, około 500 kapłanów z kraju i zagranicy, prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Obecny był prezydent RP Lech Kaczyński oraz ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także przedstawiciele rządu i parlamentu. Kard. Stanisław Dziwisz zauważył w homilii, że pośród mroków XX wieku i codziennego zmagania się ze złem i trudnościami potrzebny był promień światła i nadziei. „Tym promieniem było dobitne przypomnienie prawdy, że nasz los jest w ręku miłosiernego Boga”. Ks. Sopoćko zmarł 15 lutego (1975 r.), dlatego jego wspomnienie obchodzone będzie właśnie tego dnia.
– Piotr Mazurkiewicz, 48-letni kapłan archidiecezji warszawskiej został wybrany na trzyletnią kadencję sekretarzem generalnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Ks. Mazurkiewicz jest m.in. dyrektorem Instytutu Politologii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW.