XIII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w archidiecezji katowickiej

Współczesny człowiek poszukuje ludzi przekonanych o Chrystusie, żyjących Ewangelią. Jeśli my będziemy mieli wątpliwości, to jak ma ich nie mieć młodzież? - pytał zakonników i zakonnice abp Damian Zimoń. Dziś - 2 lutego - uczestniczył on w Panewnikach w dniu życia konsekrowanego.

W bazylice ojców franciszkanów w Panewnikach zgromadziły się na wspólnej modlitwie osoby konsekrowane z całej archidiecezji katowickiej. Franciszkanie zaprosili siostry i braci z innych zgromadzeń, bo mają szczególne powody do świętowania – trwa jubileusz i zakonu, założonego 800 lat, a uroczystości dnia życia konsekrowanego zakończyły trwające od 25 grudnia 2007 obchody stulecia panewnickiej bazyliki. Konferencję wygłosiła Ewa Kusz, wiceprzewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Nawiązując do przesłania Synodu Biskupów wskazała na znaczenie Słowa Bożego w życiu konsekrowanym. – Ze słuchania Słowa Bożego rodzi się życie konsekrowane, którego fundamentalną zasadą jest Ewangelia – mówiła prelegentka. Wyjaśniła, że Słowo Boże pomaga wzrastać w świadomości bycia osobą konsekrowaną, daje duchowy wzrost i pomaga dawać świadectwo. – Ze słuchania Słowa Bożego rodzi się także troska o życie – podkreśliła Ewa Kusz. Niejako potwierdzeniem jej słów była zapowiedź metropolity katowickiego, który poinformował zebranych, że w archidiecezji katowickiej powstanie wkrótce "Okno życia". Zostanie ono uruchomione w Katowicach - Bogucicach przy Domu Prowincjalnym Sióstr Św. Jadwigi. Uroczyste poświęcenie będzie miało miejsce w Dzień Świętości Życia, tj. 25 marca. W homilii natomiast abp Damian Zimoń wskazał na trzy wybitne postaci z nieodległej historii polskiego Kościoła: kardynałów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II. – Coraz wyraźniej dostrzegamy dzisiaj rolę tych wielkich polskich proroków. Oni odkryli Jezusa w swoim sercu – mówił abp Zimoń, zachęcając dziennikarzy do zapoznawania się z ich życiem i słowami, które wypowiedzieli. – Oni bronili Ewangelii, Kościoła, ale przede wszystkim bronili człowieka. Trzeba dzisiaj dziękować Bogu za świadectwo ich wiary, często związane z cierpieniem – podkreślił metropolita katowicki. Zachęcał również do rozpoznawania Jezusa w historii Kościoła. Pokazać bogactwo życia zakonnego i zachęcić do myśli o swoim powołaniu – taki jest cel spotkań osób konsekrowanych. Dodatkowo, dla wiernych świeckich, którzy również bardzo licznie się zgromadzili, jest to wspaniałe świadectwo, mogące stać się źródłem nowych powołań zakonnych. W archidiecezji katowickiej działa 8 zgromadzeń męskich, 20 żeńskich. Są też dwa zakony rycerskie oraz instytuty świeckie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  27°C Wtorek
  noc
  20°C Wtorek
  rano
  24°C Wtorek
  dzień
  24°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »