Londyn: Polonijna sesja apostolstwa świeckich

W siedzibie Polskiej Misji Katolickiej w Londynie 1 lutego zakończyła się dwudniowa Konferencja Apostolstwa Świeckich - donosi Radio Watykańskie. Jej organizatorem od wielu lat jest Polski Instytut Akcji Katolickiej.

W pierwszym dniu głównym prelegentem był abp Józef Życiński, metropolita lubelski. Jego referat pt. „Godność osoby ludzkiej w dobie nowych wyzwań biotechnologicznych” nakreślił bardzo ponurą rzeczywistość, w której żyjemy. Sytuacja jest wielce niepokojąca szczególnie tu, na Wyspach Brytyjskich, ponieważ londyński parlament uchwalił już, że można dokonywać w laboratoriach eksperymentów nie tylko na ludzkich embrionach, ale także tworzyć hybrydy ludzko-zwierzęce. Trzeba zdać sobie sprawę, że w dzisiejszym świecie nastąpiło zupełne nieporozumienie co do tak oczywistych i podstawowych pojęć, jakimi są godność osoby ludzkiej czy wartości, którymi człowiek powinien się kierować. Wśród biotechnologów widać bardzo mocną tendencję, aby zupełnie ignorować etykę i nie liczyć się z konsekwencjami. Idąc tą drogą, homo sapiens może stać się w niedalekiej przyszłości przedmiotem całkowicie zaprogramowanym w laboratoriach, będąc pod kontrolą przypominającą hodowlę. Po prelekcji abp. Życińskiego przedstawiciele różnych parafii, przybyli nie tylko z Londynu, ale także z odległych wspólnot rozsianych po całej wyspie, prowadzili ożywioną dyskusję w grupach, dzieląc się potem swoimi wnioskami. Pierwszy dzień zakończył się w kościele wspólną Eucharystią. W drugim dniu Konferencji prezes Instytutu Zenon Handzel przedstawił sprawozdanie z działalności polonijnej Akcji Katolickiej, która ma w Wielkiej Brytanii bardzo długą tradycję i właściwie trwa nieprzerwanie, bowiem również podczas tułaczki spowodowanej II wojną światową okazała się wielką pomocą w przetrwaniu i w pogłębianiu wiary. Dziś wśród zgromadzonych jest sporo młodych osób, które niedawno przybyli z Polski. Jest to pocieszające, że łączy nas jedna wiara, za którą jesteśmy odpowiedzialni. Tak więc potwierdzają się słowa biskupa polowego Józefa Gawliny, który w 1944 r. właśnie tu, w Wielkiej Brytanii, mówił o znakach czasu, o stygmacie kapłaństwa ludzi świeckich powołanych do apostolstwa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »