Ktoś powinien im pomóc

"Trzej byli ministranci, którzy twierdzą, że byli molestowani przez księży, założyli w Łodzi Zgromadzenie Pustelników Najświętszego Serca Jezusa" - twierdzi dziennik "Polska. - To mi trąci sektą - komentuje prof. Lew- Starowicz. Ktoś powinien pomóc tym mężczyznom - dodaje psychiatra Sławomir Wolniak.

Mówią o molestowaniu, jednak sprawy do prokuratury zgłaszać nie chcą, gdyż nie ufają organom ścigania. Twierdzą też, że "w swoich sercach przebaczyli prześladowcom". Zamierzają pomagać ludziom z podobnymi problemami. - Mamy pod opieką chłopców w wieku 15-18 lat. Reszta to mężczyźni około trzydziestki. Kontaktujemy ich z psychologami i psychiatrami. Wspólnie modlimy się, by nie utracili wiary. - tłumaczą. Zgromadzenie jest nielegalne, bo na prośbę o usankcjonowanie działalności zgromadzenia metropolita łódzki abp Władysław Ziółek odpowiedział negatywnie. - Jak władze kościelne nas nie uznają, zarejestrujemy świeckie stowarzyszenie - stwierdza jeden z mężczyzn. I zapowiada, że podobne zgromadzenia lada dzień zaczną działać w Krakowie, Warszawie i Częstochowie. Mieszkają w wynajętej willi, pracują lub studiują, pomagają w hospicjum. Urządzili w willi "kaplicę". W skrzynce, którą nazywają tabernakulum, umieścili prosforę, bułkę, którą rozdaje się w Cerkwi prawosławnej po nabożeństwach. Pełni dla nich rolę Najświętszego Sakramentu. Klęczą przed "swoją zbawczą hostią" godzinami. - pisze "Polska". W "Polsce" komentuje działalność grupy także psychiatra - Sławomir Wolniak. Zauważa on, że ofiary przemocy często same stają się agresorami. Obawia się też, aby mężczyźni nie mieli większych problemów psychiatrycznych. - Cierpienie w cichości i ofiarowanie dobra innym przypomina postawę Chrystusa. Jeśli skończy się na naśladowaniu Chrystusa, to nie ma powodu do obaw. Gorzej, gdyby prefekt zgromadzenia uznał, że jest Synem Boga - mówi. I dodaje, że ktoś powinien pomóc tym mężczyznom. Podobnego zdania jest dominikanin, o. Tomasz Alexiewicz. - Naśladowanie zachowań księży przez osoby świeckie może się dziwnie skończyć - mówi w wywiadzie dla dziennika "Polska" - Nie chcę tych ludzi oceniać, być jak pies ogrodnika, który zabrania innym działać. Ale ich działania mogą sprawić, że staną w opozycji do Kościoła. A wtedy ruch pomocy może się przerodzić w coś innego. Niekoniecznie sektę - precyzuje w odpowiedzi na pytanie dziennikarza. - Myślę, że ci panowie potrzebują pomocy. - dodaje - Jest taka zasada w psychologii, że im głębsza była trauma we wczesnym okresie życia, tym bardziej ten, kto jej doznał, sam potrzebuje terapii, zanim zacznie pomagać innym. Chodzi o to, żeby nie było to tylko odreagowywanie swoich emocji. Osobną sprawą jest to, z jakimi psychologami zgromadzenie kontaktuje chłopców potrzebujących pomocy - zauważa.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • nieprzekonany
  04.02.2009 20:39
  "Zdanie Watykanu na temat "zgromadzenia" wydaje się oczywiste, zwłaszcza w świetle adorowania prosfory w charakterze Najświętszego Sakramentu.

  Dużo bardziej zadziwiający wydaje mi się komentarz publicystki "Polski", zakładam bowiem, że znała opinie na ten temat bynajmniej niekatolickich specjalistów..."

  Niestety nie kumam...
  A tak przy okazji: skąd wzięli prosforę?
 • Joanna Kociszewska
  04.02.2009 21:53
  Prosfora jest odpowiednikiem naszego opłatka. Wierni dzielą się nią w wieczór wigilijny, więc otrzymanie takiego pieczywa nie wydaje się specjalnie trudne.

  Natomiast nie wydaje mi się, by Watykan zatwierdził "zgromadzenie", którego członkowie adorują zwykły, niekonsekrowany chleb, i nazywają go Najświętszym Sakramentem. Równie dobrze mógłby Pan adorować opłatek wigilijny.

  A komentarz dziennikarki w świetle zdania Starowicza o sekcie i bardzo ostrożnych opinii psychiatry jest - delikatnie mówiąc - komiczny.
 • sm
  05.02.2009 10:57
  Cos mi tu brzydko pachnie "Jonaszem" i jego sponsorami.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  wiecej »