Reklama

Watykański szczyt w sprawie Syrii

126 tys. zabitych, 300 tys. osieroconych dzieci podczas trwającego od trzech lat konfliktu syryjskiego. Czy możemy pozostać obojętni?

Reklama

Papieska Akademia Nauk zaprasza dyplomatów i ekspertów na nadzwyczajne spotkanie w sprawie pokoju w Syrii. Odbędzie się ono 13 stycznia w Watykanie i poprzedzi konferencją pokojową dla Bliskiego Wschodu, organizowaną przez ONZ 22 stycznia w Genewie.

W tym kontekście Akademia przypomina ogłoszoną przez Papieża Franciszka modlitwę o pokój w Syrii i na Bliskim Wschodzie, która zdaniem wielu zapobiegła wybuchowi globalnej wojny. Obecne watykańskie spotkanie ma pomóc w wypracowaniu jak najsprawiedliwszego i najtrwalszego porozumienia pokojowego. Będzie ono dyskutowane na wspomnianej konferencji w Genewie z udziałem przedstawicieli zarówno rządu syryjskiego, jak i opozycji. Mają się oni zastanawiać nad możliwościami utworzenia rządu tymczasowego, wyposażonego w pełną władzę wykonawczą.

Organizatorzy spotkania pokojowego w Watykanie wskazują ponadto na pilną konieczność zawieszenia broni, tak by móc dotrzeć do potrzebujących z niezbędną pomocą humanitarną. Duży akcent kładzie się też na zintensyfikowanie dialogu międzyreligijnego i zaprzestanie prześladowania chrześcijan w ogarniętej wojną Syrii.

Tymczasem Syryjskie Obserwatorium ds. Praw Człowieka opublikowało najnowsze dane, z których wynika, że miniony rok był najkrwawszym w czasie tej wojny. Zginęło 73.455 osób, z czego 22.436 to ludność cywilna.

„Rzeczą nie do pomyślenia jest fakt, że od trzech lat nikt nie jest w stanie położyć kresu wojnie w Syrii. Trzeba jak najszybciej zakończyć trwający tam dramat, a w pierwszej mierze ulżyć cierpieniu ludności cywilnej”. W ten sposób bp Marcelo Sánchez Sorondo odniósł się do faktu organizowania przez Watykan specjalnego szczytu w sprawie konfliktu w Syrii. Kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, która jest organizatorem styczniowego spotkania, podkreśla, że zostaną na nim przedstawione konkretne propozycje mające pomóc w przywróceniu pokoju.

„Zawieszenie broni, by umożliwić dostarczanie pomocy humanitarnej. Trzeba pilnie otworzyć korytarze humanitarne, których w tej chwili nie ma. Kolejnym wyzwaniem jest położenie kresu prześladowaniu chrześcijan, czyli temu, co nazywane jest «międzyreligijnym męczeństwem» - mówi bp Sánchez Sorondo. - Ideałem byłoby utworzenie władzy przejściowej, która przygotowałaby wybory. Syryjczycy mają swoją Konstytucję, ale muszą ją wreszcie zacząć respektować! Chcemy zarazem położyć kres przemytowi ludzi i wykorzystywaniu kobiet do prostytucji. Są to tematy bardzo drogie Papieżowi, który przestrzega przed globalizacją obojętności. To są nasze główne propozycje”.

Watykańskie spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Syria – czy możemy pozostać obojętni?”. Wezmą w nim udział m.in. były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oraz laureat pokojowej nagrody Nobla Egipcjanin Muhammad el-Baradei. Spotkanie otworzy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, SYRIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama