Zwierzchnik czeskich i słowackich prawosławnych w Watykanie

Prawosławny metropolita Czech i Słowacji Kryštof składa wizytę w Watykanie. Benedykt XVI przyjął go 28 lutego na audiencji prywatnej - donosi Radio Watykańskie. Prawosławie w krajach naszych południowych sąsiadów jest Kościołem młodym, naznaczonym problemami krajów postkomunistycznych.

„Cieszymy się z tych odwiedzin” – mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper. „Jak dotąd nie mieliśmy z nim jakichś większych kontaktów, więc dobrym znakiem jest sam fakt, że możemy nawiązać relacje z tym młodym Kościołem z kraju, który niemal się już uzachodnił – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Kasper. – Niestety, dziedzictwo komunizmu, także w tym, co dotyczy różnicy zdań na temat własności kościelnej, obecne jest nie tylko w Czechach czy na Słowacji, ale we wszystkich krajach byłego Bloku Wschodniego. Ciągle żywa jest w Czechach kwestia husycka, więc Kościół nie ma łatwego życia. Chrześcijaństwo w Republice Czeskiej bardzo dotknęła sekularyzacja. Mentalność zbliżona jest do tej, którą mamy na zsekularyzowanych terenach byłej NRD, gdzie wymiar Boży niemalże się zatracił. To owoc silnego prześladowania z czasów komunizmu. Ale, mimo wszystko, nie brak tam i znaków nadziei, gdyż krew męczenników jest posiewem chrześcijan. Moim zdaniem tak wielu męczenników, wspólnych w minionym wieku dla Wschodu i Zachodu, stanowi dla nas w XXI wieku znak nadziei”. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił, że metropolita Kryštof jest człowiekiem bardzo otwartym. Wyraził równocześnie przekonanie, że nietrudno będzie o nawiązanie dobrych, obopólnych relacji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  29°C Niedziela
  dzień
  wiecej »