Ukraina: Patriarchat Kijowski potępia ponowny chrzest swych wiernych

Zaniechania przez parafie Patriarchatu Moskiewskiego praktyki ponownego chrztu wiernych, którzy przyjęli ten sakrament w parafiach Patriarchatu Kijowskiego zażądał synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP PK).

Jak informuje ukraińska agencja RISU jego członkowie wysłuchali relacji na ten temat złożonej przez zwierzchnika tego Kościoła, patriarchę Filareta. Zdaniem synodu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego praktyka powtórnego chrztu jest poważnym naruszeniem wiary, dogmatów i kanonów Kościoła prawosławnego. Wyrażono ubolewanie, że wcześniejsze apele w tej sprawie do Patriarchatu Moskiewskiego pozostały bez odpowiedzi. Postanowiono, że patriarcha Filaret zwróci się w tej sprawie do nowego patriarchy moskiewskiego, Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie, metropolity Włodzimierza a także zwierzchników Kościoła prawosławnego w poszczególnych krajach świata. W kraju tym istnieją obecnie trzy niezależne od siebie Kościoły prawosławne, przy czym tylko jeden z nich – największy liczebnie i podległy Patriarchatowi Moskiewskiemu – jest kanoniczny i uznawany przez świat prawosławny. Dwa pozostałe: Patriarchat Kijowski i Autokefaliczny są niekanoniczne i tym samym niejako „nielegalne” z punktu widzenia prawa kościelnego. Od starożytności Kościół katolicki uznaje ważność chrztu udzielanego w imię Trójcy św. także przez niekatolików. W roku 2000 przedstawiciele większości Kościołów chrześcijańskich w Polsce podpisali uzgodnienie dotyczącego wzajemnego uznania chrztu udzielanego w różnych Kościołach.

«« | « | 1 | » | »»
 • szrek
  03.03.2009 22:10
  Nie pisze się "Trójcy św." - to jest błąd.
  Po pierwsze: nie używa się skrótu - to tak choćby napisać:
  Jezus Chr.
  Po drugie: Świętej - z wielkiej litery, małą to można sobie cokolwiek innego, ale Trójjedyny Bóg wymaga szacunku, przynajmniej ze strony katolików.

  Wniosek: Piszemy - Trójca Święta - nie inaczej...

  No, chyba, że w KAI-u nie pracują już katolicy...

  I nie tłumaczmy się zasadami pisowni. Bo to na poziomie GW.
  A brak szacunku do Boga, jest brakiem szacunku.
 • siloam
  03.03.2009 23:59
  Podpisuje się pod tym co powiedział szrek
  Poza tym widać, że schizma szkodzi doktrynie.
 • Gzjonc
  04.03.2009 09:05
  Popieraz i odsyłam do "Zasady pisowni słownictwa religijnego" zatwierdzonych na posiedzeniu plenarnym w dniu 7 V 2004 roku przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
 • discipulus
  04.03.2009 12:02
  Słowo "Święty" może być imieniem (częścią składową imienia, tytułem) albo tylko zwykłym przymiotnikiem.
  W pierwszym wypadku piszemy: Trójca Święta, Duch Święty, Święta Rodzina, Święty Andrzej.
  W drugim przypadku możemy pisać: Trójca św., Duch św. (nieużywane), św. Rodzina, św. Andrzej.
  Czyli: jeżeli skrót "św." to małą literą i nie w znaczeniu składowej imienia.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »