Ciemnoskóry mężczyzna, prawdopodobnie uchodźca z Gwinei, w poniedziałek, w Wigilię Bożego Narodzenia w Kościołach wschodnich zbezcześcił Sobór Kazański przy placu Czerwonym w Moskwie, wdrapując się na jego dach, skąd wznosił okrzyk "Allah Akbar!"
Do incydentu doszło około godz. 15 czasu moskiewskiego (12 czasu polskiego), na krótko przed uroczystą liturgią z okazji Bożego Narodzenia. Ubrany w wytarte dżinsy, ciemną kurtkę i wełnianą czapkę mężczyzna przez kilka minut wznosił okrzyk "Allah Akbar!", czyli "Bóg jest wielki!". Duchowni ze świątyni próbowali zagłuszyć okrzyki biciem w dzwony. Po kilku minutach sprawca został obezwładniony przez policję i sprowadzony z dachu soboru.
Film ze zdarzenia dostępny jest na You Tube. Prezentuje go także na swojej stronie internetowej radio Echo Moskwy.
Nie podano, co stało się z zatrzymanym mężczyzną. Moskiewska policja oficjalnie ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza, że taki incydent miał miejsce.
Według zazwyczaj dobrze poinformowanego portalu Life News profanacji soboru dopuścił się 39-letni Mammadu Barri, uchodźca z Gwinei, państwa w zachodniej Afryce. Powołując się na źródło w organach ścigania, portal podał, że bezpośrednio z placu Czerwonego sprawcę przewieziono do jednego z moskiewskich szpitali psychiatrycznych, gdzie zdiagnozowano u niego "ostry epizod schizofrenii".
Life News przekazał, że Barri w 2010 roku otrzymał w Rosji status uchodźcy; mieszka w Moskwie z żoną.
Rada Muftich Rosji potępiła wystąpienie mężczyzny z dachu świątyni przy placu Czerwonym, określając je jako "niebezpieczną prowokację".
W moskiewskim Soborze Kazańskim przechowywana jest ikona Matki Boskiej Kazańskiej. To jedna z najbardziej czczonych ikon w rosyjskim Kościele prawosławnym. To właśnie cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w 1612 roku polskich wojsk z Kremla.
Wypędzenie polskiej załogi z Kremla uważa się w Rosji za zakończenie Smuty, czyli zamętu, w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Kryzys gospodarczy, polityczny i dynastyczny doprowadził wówczas Rosję do wojny domowej i interwencji z zewnątrz.
Cerkiew przy placu Czerwonym wzniesiono w 1625 roku za pieniądze Pożarskiego. W 1936 roku sobór został zburzony przez bolszewików, którzy na jego miejscu zbudowali publiczną toaletę. Był jedną z pierwszych świątyń w Moskwie odbudowanych po upadku ZSRR.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.