W polskich Tatrach znajduje się 7 czynnych schronisk turystycznych (nie licząc hotelu górskiego na Kalatówkach). To schroniska: nad Morskim Okiem, w Dolinie Roztoki, w Dolinie Pięciu Stawów, schronisko Murowaniec, na Hali Kondratowej, na hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej i schronisko na Polanie Chochołowskiej. Każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat, każde przywodzi turystom na myśl wiele fantastycznych wspomnień. Które z nich najlepiej pozwala doświadczyć atmosfery gór? Chcemy poznać Wasze typy, dlatego zapraszamy do udziału w sondzie.
1. Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki. To jedno z najstarszych schronisk w najwyższych polskich górach. Pierwszy budynek powstał już w 1876 r. Już wtedy nadano mu patrona w osobie Wincentego Pola.
Obecny, drewniany obiekt jest usytuowany na polanie przy starej drodze do Morskiego Oka i został wybudowany w 1913 r. Jeszcze przed wojną schronisko było kilka razy modernizowane i rozbudowane. Dziś dysponuje m.in. 75 miejscami noclegowymi, bufetem serwującym fantastyczne potrawy, świetlicą, pełnym węzłem sanitarnym, czy suszarnią.
W 20-leciu międzywojennym schronisko Roztockie było główną bazą dla polskich taterników wybierających się w słowackie Tatry Wysokie. Wspinacze korzystali ze znajdującej się nieopodal przeprawy przez graniczną rzekę Białkę.
Dziś drewniany dom znajduje się nieco na uboczu, oddalony o 10 minut drogi od głównego szlaku z Palenicy nad Morskie Oko. Położenie nieco poniżej Wodogrzmotów Mickiewicza sprawia, że schronisko jest dobrą bazą wypadową w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich, rejonu Morskiego Oka czy na Rówień Waksmundzką.
Turyści korzystający z obiektu mogą skorzystać z takich udogodnień jak rzutnik multimedialny czy wi-fi. Od lipca do września, w każdą niedzielę o godzinie 19:30 w schronisku jest też odprawiana Msza Święta.
TUTAJ wybierz swoje ulubione schronisko tatrzańskie.
POLUB "SZEROKIE HORYZONTY" NA FEJSIE I ODKRYWAJ Z NAMI ŚWIAT!
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.