"Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust"- to tytuł wydanego we Włoszech komiksu o słynnym kurierze, emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego. Autorzy powieści graficznej przedstawili Karskiego jako "niewygodnego bohatera", zignorowanego przez aliantów.
Komiks, stworzony przez dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso, opublikowano - jak wyjaśniło wydawnictwo Rizzoli Lizard - w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w setną rocznicę jego urodzin. Autorzy, podkreślono w nocie wydawniczej, "postanowili oddać mu sprawiedliwość", opowiadając "niebywałą historię" jego życia.
Szczególną uwagę włoscy autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie w 1943 roku relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Nie uwierzono mu albo było wygodniej mu nie uwierzyć - stwierdzili twórcy komiksu. Wyróżnia się on bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.
Komiks Rizzo i Bonaccorso zostanie zaprezentowany 25 stycznia w Instytucie Polskim w Rzymie podczas wieczoru dedykowanego Janowi Karskiemu. Zorganizowany on zostanie w związku z obchodzonym 27 stycznia Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W kolejnych dniach autorzy przedstawią książkę w innych włoskich miastach, między innymi w Turynie, Palermo, Trapani i w Rimini.
Włosi poznali postać Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w Italii jego najważniejsza książka "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu". Z tej okazji w maju zeszłego roku na uniwersytecie w Mediolanie odbyła się sesja naukowa "Jan Karski. Misja dla ludzkości".
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.