Zawieszenie broni w Sudanie Płd.

Władze Sudanu Południowego i rebelianci podpisali w czwartek w stolicy Etiopii, Addis Abebie, porozumienie o zawieszeniu broni; ma być ono wprowadzone w życie w ciągu 24 godzin. Strony powrócą do rozmów na początku lutego.

Delegacje rządu i rebeliantów dowodzonych przez byłego wiceprezydenta Rieka Machara złożyły podpisy pod tekstem porozumienia w obecności zagranicznych mediatorów i dziennikarzy. Rozmowy pod egidą Międzynarodowej Władzy ds. Rozwoju (IGAD) trwały od trzech tygodni.

Strony podpisały też porozumienie przewidujące zwolnienie z więzień 11 dawnych współpracowników Machara. Zostali oni aresztowani, gdy 15 grudnia wybuchły w Dżubie walki zwaśnionych stron. Nie wyznaczono jednak daty wypuszczenia z więzień tych ludzi. Agencja Associated Press wyraża przypuszczenie, że sprawa ich zwolnienia może być przeszkodą w dalszych negocjacjach, których termin wyznaczono na początek lutego.

AP określa porozumienie o zawieszeniu broni jako pierwszy od wybuchu walk w połowie stycznia "realny postęp polityczny" w konflikcie. Wskazuje zarazem na obawy, czy wszystkie grupy zbrojne będą - i jak długo - przestrzegać rozejmu.

Seyoum Mesfin, główny negocjator w imieniu IGAD, powiedział, że wyzwania, jakie staną przed Sudanem Południowym po wojnie, będą trudniejsze niż sama wojna i że będzie to proces "nieprzewidywalny i delikatny".

Zadowolenie z porozumienia wyraził Waszyngton. Rzecznik Białego Domu Carney oświadczył, że jest to "pierwszy najważniejszy krok w kierunku zakończenia przemocy". Stany Zjednoczone oczekują od obu stron pełnego i szybkiego wprowadzenia porozumienia w życie - oznajmił.

Walki w Sudanie Południowym wybuchły 15 grudnia po utrzymującym się przez kilka miesięcy napięciu, wywołanym zdymisjonowaniem w lipcu Machara przez prezydenta Salvę Kiira. Konflikt ma podłoże plemienne. Machar jest Nuerem, natomiast Kiir należy do plemienia Dinka.

Konflikt spowodował śmierć co najmniej tysiąca osób, wstrzymanie wydobycia ropy i postawił kraj na krawędzi wojny domowej plemionami Nuer i Dinka.

Sudan Południowy odłączył się od Sudanu - poprzednio największego pod względem powierzchni państwa Afryki - w 2011 roku na mocy porozumienia pokojowego, które zakończyło trwającą przez dziesięciolecia wojnę domową.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
15°C Sobota
noc
13°C Sobota
rano
16°C Sobota
dzień
16°C Sobota
wieczór
wiecej »