Liturgia święceń krok po kroku

Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza sprawowana jest z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Homilię wygłosi kard. Dziwisz.

Głównym szafarzem święceń będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Współkonsekratorzy: nuncjusz apostolski w Polsce Abp Celestino Migliore i biskup senior Władysław Bobowski.

Biskupom nominatom towarzyszyć będą prezbiterzy. Biskupowi nominatowi Janowi Piotrowskiemu będą asystować: ks. dr Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. Misji, i ks. Zbigniew Smajdor, proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej. Biskupowi nominatowi Stanisławowi Salaterskiemu – ks. Antoni Myjak, proboszcz parafi św. Józefa Rzemieślnika w Rytrze, oraz ks. Jerzy Kawik, proboszcz parafii św. Mikołaja bpa w Tymowej.

Po Ewangelii następuje obrzęd święceń biskupich. Rozpoczyna je Hymn do Ducha Świętego. Następnie biskupi nominaci, w asyście dwóch prezbiterów każdy, zwracają się i skłaniają w stronę głównego szafarza bp. Andrzeja Jeża. Ks. Krzysztof Czermak i ks. Antoni Myjak zwracają się kolejno do głównego szafarza święceń z prośbą o udzielenie święceń biskupich każdemu nominatowi. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytuje nominację Stolicy Apostolskiej.

Po odczytaniu dokumentu wszyscy odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”. Po tych słowach rozpoczyna się homilia. – Ciąg dalszy obrzędów święceń ma miejsce po homilii. Następuje wtedy przyrzeczenie elektów, w którym zobowiązują się do dochowania wiary i wypełnienia powierzonego im urzędu posługiwania – mówi ks. dr Stanisław Garnczarski, ceremoniarz bazyliki katedralnej.

W dalszej części uroczystości biskupi konsekratorzy udają się na miejsca przed ołtarzem, a biskupi nominaci na stopnie przed ołtarzem. Następuje dialog głównego szafarza z elektami i przyrzeczenie. Wszyscy klękają, a elekci padają na twarz, schola śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych. Po odśpiewaniu litanii wstaje tylko główny szafarz święceń i z rozłożonymi rękami odmawia modlitwę. Diakon wzywa do powstania. Zaprasza się wszystkich biskupów, by podeszli do głównego szafarza święceń. Po tym następuje nałożenie rąk i modlitwa święceń. – Nałożenie rąk jest znakiem daru Ducha Świętego, który uwidacznia fakt, że posługa wywodzi się z objawienia Chrystusa, i przypomina Kościołowi źródło misji – dodaje ks. Garnczarski. – Po uroczystej modlitwie święceń, do której w najważniejszym miejscu dołączają wszyscy biskupi, ma miejsce namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów. Namaszczenie głowy oznacza udział biskupa w kapłaństwie Chrystusa, nałożenie pierścienia to znak zaślubin z Kościołem, nałożenie mitry przypomina o obowiązku dążenia do świętości, wręczenie pastorału jest znakiem przekazania urzędu pasterskiego  – wyjaśnia ks. S. Garnczarski. Obrzęd święceń biskupich kończy się przekazaniem pocałunku pokoju.

Przeczytaj także:

Wszystko o święceniach biskupów tarnowskich w specjalnym raporcie dziennikarzy "Gościa Tarnowskiego":

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Sobota
dzień
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
22°C Niedziela
rano
wiecej »