Więź to słowo niezwykle ważne i zobowiązujące. Jak przypomina ks. Józef
Tischner, religio znaczy więź. Więź to międzyludzkie zaufanie, relacje z
najbliższymi. Więź to solidarność, współpraca, ekumenizm, dialog, zrozumienie…
Więź to budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Bez więzi nie da się żyć.
WIĘŹ sama o sobie
KIM JESTEŚMY
Miesięcznik WIĘŹ należy do grona najbardziej prestiżowych polskich czasopism. Jako katolickie pismo społeczno-kulturalne zajmujemy się najważniejszymi problemami życia społeczno-politycznego, religii, kultury i historii.
WIĘŹ to pismo intelektualne – ale adresowane nie do wąskiej elity, lecz do szerokiego grona ludzi myślących i poszukujących.
WIĘŹ to pismo katolickie – ale ważne także dla wielu niekatolików, również osób niewierzących.
O Polsce piszemy rzeczowo i bez ideologii; o sąsiednich narodach – w duchu prawdy i pojednania; o Kościele – szczerze i odpowiedzialnie; o historii i współczesnej kulturze – ciekawie i dogłębnie.
LINIA PROGRAMOWA
Nazwa pisma jest wyznacznikiem naszej linii programowej – WIĘŹ pragnie służyć odnajdywaniu tego co wspólne, pojednaniu, przezwyciężaniu uprzedzeń i stereotypów. Nie zacieramy istniejących różnic. Uważamy jednak, że w świecie pluralistycznym właściwym sposobem budowania ludzkiej wspólnoty jest dialog – zarówno w społeczeństwie polskim, jak i szerzej: wśród ludzi różnych narodów, kultur i religii. Ekumenizm WIĘZI rozumiemy jako współczesną kontynuację tradycji Polski jagiellońskiej, a także wyraz katolickości myślenia (bo przecież katholikos znaczy „powszechny”).
Swoim wierzącym czytelnikom WIĘŹ oferuje pogłębioną formację duchowo-intelektualną, czytelnikom niewierzącym – bliski kontakt z tym, co najlepsze we współczesnym Kościele.
WIĘŹ od lat znana jest z publikacji o stosunkach Polaków z sąsiednimi narodami: Niemcami, Rosjanami, Ukraińcami, Litwinami, Białorusinami. Szeroko ceniony jest wkład WIĘZI w dialog polsko-żydowski – specjalna antologia naszych tekstów z tej dziedziny ukazała się w językach polskim, angielskim i niemieckim.
Programowym założeniem WIĘZI jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Pismo nie jest związane z żadnym środowiskiem politycznym. Dyskusje na łamach WIĘZI nie dotyczą bieżącej polityki, lecz fundamentów życia społecznego.
LUDZIE
Miesięcznik WIĘŹ został założony przez świeckich działaczy katolickich na fali odwilży po Październiku 1956. Pierwszy numer ukazał się z datą: luty 1958. Do roku 1981 redaktorem naczelnym był Tadeusz Mazowiecki (obecnie – przewodniczący Rady Redakcyjnej). W okresie PRL środowisko WIĘZI odegrało znaczącą rolę w tworzeniu opozycji demokratycznej, a następnie „Solidarności”.
Osoby ze środowiska WIĘZI czynnie uczestniczą w życiu publicznym Polski, Europy i świata, a także
w życiu Kościoła. Agnieszka Magdziak-Miszewska jest ambasadorem RP w Izraelu. Wybitny historyk Andrzej Friszke w latach 1999-2006 był członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Obecny redaktor naczelny, Zbigniew Nosowski, jest konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich, a także współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Grono współpracowników WIĘZI obejmuje najwybitniejsze postaci polskiej kultury i znakomite pióra polskiej publicystyki. W ostatnim roku wśród naszych autorów byli m.in.: Władysław Bartoszewski, Zygmunt Bauman, Rafał Dutkiewicz, Marek Jurek, Dariusz Karłowicz, Jan Klata, Urszula Kozioł, Antoni Libera, Krystian Lupa, Andrzej Mencwel, Krzysztof Michalski, Karol Modzelewski, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Orłoś, Jerzy Pilch. Stałe felietony zamieszczają w WIĘZI znani pisarze: Jerzy Sosnowski i Piotr Wojciechowski. Jednocześnie WIĘŹ chętnie udziela głosu także ludziom młodym i debiutantom.
NAGRODY W OSTATNIM ROKU
W grudniu 2006 r. miesięcznik WIĘŹ otrzymał Nagrodę im. Pawła Włodkowica przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich, dr. Janusza Kochanowskiego, „za odwagę w występowaniu w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości”.
W lutym 2007 r. redaktor naczelny WIĘZI, Zbigniew Nosowski, był nominowany do nagrody „Fenomeny 2006” przyznawanej przez tygodnik „Przekrój”.
W marcu 2007 r. redaktorzy WIĘZI: Anna Karoń-Ostrowska, Andrzej Friszke, Zbigniew Nosowski i Tomasz Wiścicki byli nominowani do Nagrody Dziennikarskiej im. Dariusza Fikusa przyznawanej przez dziennik „Rzeczpospolita”.
W czerwcu 2007 r. WIĘŹ otrzymała Międzynarodową Nagrodę w dziedzinie Dialogu Międzyreligijnego (International Award for Interreligious Dialogue) przyznawaną przez Międzynarodową Katolicką Unię Prasy „za inicjowanie owocnych debat w dziedzinie religii i dialogu”.
W październiku 2007 r. miesięcznik WIĘŹ został nominowany do Nagrody Totus przyznawanej przez fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. WIĘŹ otrzymała nominację w kategorii „Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” – „za 50 lat ukazywania ważnych problemów religijnych i społecznych w duchu jednania i przezwyciężania uprzedzeń”.