Setki powalonych drzew, uszkodzone i zerwane dachy, linie energetyczne, zniszczone auta, utrudnienia na drogach - to bilans wichur, które w weekend przeszły nad Polską. Tylko w sobotę strażacy interweniowali 4 802 razy, najczęściej na Mazowszu.
Jak powiedział w niedzielę PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, tylko na Mazowszu z powodu wichur strażacy interweniowali w sobotę 685 razy, w woj. łódzkim - 359, kujawsko-pomorskim - 299 i warmińsko-mazurskim - 266. Trudna sytuacja jest także w woj.: wielkopolskim, podlaskim, zachodniopomorskim i pomorskim.
"Dane za niedzielę cały czas zbieramy. Jak dotąd mamy informację m.in. o uszkodzeniu w całym kraju ok. 300 dachów, tylko w województwie kujawsko-pomorskim - 60. Zniszczonych zostało też kilkadziesiąt aut" - zaznaczył Frątczak.
Jak dodał, akcje strażaków polegają głównie na usuwaniu z dróg i ulic powalonych drzew i konarów, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów, usuwaniu zniszczonych przez wiatr reklam, płotów, słupów. Miejscami silny wiatr osiągał prędkość ok. 100 km/h.
W wyniku wichur jak dotąd ranna została jedna osoba. W sobotę na jadące jedną z dróg powiatu sieradzkiego (woj. łódzkie) auto przewróciło się drzewo. Kierowca odniósł obrażenia.
Z kolei na jeziorze Dąbie (woj. zachodniopomorskie) służby ratownicze poszukiwały zaginionego kajakarza; mężczyzny nie znaleziono, poszukiwania mają być kontynuowane w niedzielę.
Według prognozy synoptyków wiatr będzie silnie wiał nad Polską przez całą niedzielę, a także w poniedziałek. "Teraz jest spokojniej, ale nadal apelujemy o to, by - jeśli nie jest to konieczne - nie wychodzić z domów, nie parkować aut pod drzewami, nie szukać schronienia pod wiatami, słupami i drzewami. Jeśli wychodzimy z domu, zamykajmy okna, usuńmy przedmioty z balkonów" - dodał rzecznik.
Zaapelował także, by kierowcy zwolnili, pamiętając, że silne podmuchy wiatru, szczególnie przy wyjeździe z obszarów zabudowanych lub zalesionych, mogą doprowadzić do utraty panowania nad autem.
Awarie linii energetycznych najbardziej dotkliwe były w woj.: zachodniopomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
W Zachodniopomorskiem oraz na Warmii i Mazurach do niedzielnego poranka bez prądu pozostawało kilka tysięcy odbiorców. W sobotę w obu regionach było to kilkadziesiąt tysięcy.
Po ogłoszeniu dekretów wszystkim tym osobom przysługuje tytuł Czcigodnych Sług Bożych.
Papież przestrzegł, że zaniedbanie pracy nad jednością byłoby „skandalem”.
Czy historyczne witraże, które przetrwały pożar, powinny ustąpić miejsca współczesnej sztuce?
Wiernych zobowiązano w zamian zazwyczaj do modlitwy za ojczyznę, o pokój na świecie, czy jałmużny.
Szef Komitetu Wojskowego NATO o wyzwaniach stojących przed tą organizacją.
Nowa propozycja koncentruje się na rozwiązaniu w pierwszej kolejności kryzysu wokół cieśniny Ormuz.