Kto nie wyjechał do Rzymu śledził wydarzenia z placu św. Piotra na telebimach rozstawionych niemal w całej Polsce.
Polska ogląda i dziękuje
W Gdańsku telebimy rozstawiono w Bazylice Mariackiej i kościele pw. św. Jana w Gdańsku. Po transmisji, w południe w Bazylice Mariackiej arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski odprawił Mszę świętą. Msza dziękczynna w południe została również odprawiona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Przewodniczył jej abp Wiktor Skworc, który złożył propozycję, żeby Jan Paweł II stał się patronem pojednania, „zwłaszcza w rodzinie i polityce”. Natomiast o godz. 19.00, również w katowickiej katedrze będzie można wysłuchać oratorium „Pater”. Zagra Orkiestra Kameralna „Ponticello”.
W Poznaniu głównej Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II przewodniczył o godz. 15 w tamtejszym sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Grzegorz Balcerek. Msza była sprawowana w obecności krzyża Światowych Dni Młodzieży, który peregrynuje po archidiecezji poznańskiej.
Natomiast w kościele pw. Wszystkich Świętych na poznańskiej Grobli gdzie poznaniacy duchowo przygotowywali się na to ważne wydarzenie, o godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Orkiestry Sił Powietrznych Kraju pod dyrekcją Pawła Joksa. Zebrani usłyszą najpiękniejsze pieśni i piosenki z papieskich pielgrzymek do Polski. Przed ołtarzem przygotowano koszyk, do którego wierni będą mogli złożyć intencje spisane na karteczkach – polecane tego dnia wstawiennictwu nowego świętego.
Natomiast wieczorem o godz. 18 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się wyjątkowy koncert ku czci papieża Polaka. Utwory skomponowane do wierszy Karola Wojtyły zaśpiewa światowej sławy tenor Placido Domingo. Koncert o podtytule „Tu się zaczęła Polska” zainauguruje jednocześnie obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. W drugiej części koncertu artysta zaśpiewa w duecie z Justyną Steczkowską.
Dzień kanonizacji zakończy o godz. 21 dziękczynne spotkanie modlitewne pod Krzyżem Papieskim w obecności relikwii św. Jana Pawła II i bł. Matki Urszuli Ledóchowskiej na poznańskich Łęgach Dębińskich.
Płocczanie oglądali transmisję z rzymskich uroczystości na telebimie ustawionym na Starym Rynku. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, mieszkańcy miasta wspólnie modlili się w katedrze. W całej diecezji odezwąły się dzwony.
W Lublinie transmisję uroczystości z Watykanu mogli obejrzeć także bezdomni. W schronisku, prowadzonym przez lubelskie Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta przewidziano dla nich również Mszę św. i obiad. – Chcieliśmy, by także oni przeżyli radość tego dnia – powiedział Wojciech Bylicki, prezes Bractwa.
Z myślą o bezdomnych, pallotyni z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie zdecydowali się na ustawienie na przykościelnym placu telebimu z transmisją w Rzymu. Każdy uczestnik otrzymał ponadto specjalny talon do realizacji w jednej z sieci sklepów spożywczych. Natomiast po południu, w ramach dziękczynienia za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy, odbył się marszobieg na rzecz kuchni dla ubogich. Różne instytucje zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki 1 złotówki za każdy pokonany kilometr.
„To jest konkret. Pomoc bezdomnym. Nie kolejny pomnik, nie kolejna tablica, ale pomaganie innym – na tym polega świętowanie Miłosierdzia Bożego i kanonizacji Jana Pawła II” – uważa ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.
Transmisję można było oglądać także na Kasprowym Wierchu. O godz. 13, przy polowym ołtarzu na szczycie została odprawiona dziękczynna liturgia. - Nie ma lepszego miejsca na modlitwę za papieża Polaka niż jego ukochane Tatry. Spotkajmy się na Kasprowym Wierchu –podkreślił Rafał Sonik, organizator przedsięwzięcia, przedsiębiorca i sportowiec, m.in. czołowy zawodnik Rajdu Dakar.
W sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach kilkudziesięciu jeźdźców z banderii konnej powitało świętych Jana Pawła II i Jana XXIII. Jeźdźcy przejechali do Parku Maryjnego, gdzie znajduje się ołtarz papieski z 1997 r. Trzymali w rękach flagi papieskie, maryjne i narodowe. – Jesteśmy wojskiem papieskim, nie mogło nas tu zabraknąć – powiedział KAI Maciej Zubek, prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, który sam zasiadał na jednym z przystrojonych koni.
W Parku Fatimskim ustawiono telebim, skąd na żywo była transmitowana uroczystość z Watykanu. Oglądało ją tam kilkaset osób. Natomiast o godz. 17 w zakopiańskim sanktuarium, które jest wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II z zamachu, Mszę dziękczynną będzie sprawował bp Damian Muskus. Potem o godz. 20 rozpocznie się dziękczynny koncert maryjny.
Również w sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu wieczorem zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, w czasie której cudowna figury Matki Boskiej Ludźmierskiej otrzyma berło, w którym umieszczono relikwie św. Jana Pawła II, podarowane sanktuarium przez kard. Stanisława Dziwisza w 2013 r. w czasie obchodów 50-lecia sanktuarium.
W Rzeszowie transmisję z Watykanu mieszkańcy miasta wspólnie oglądali przed ratuszem. Natomiast o godz. 17 na scenie na Rynku rozpocznie się uroczysty koncert „Missa Santo E Gia Santo”. Będzie to prawykonanie monumentalnego utworu pod tym tytułem, skomponowanego przez Katarzynę Gaertner z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Po raz pierwszy zaprezentuje go ok. 200 artystów. Treść tego utworu opiera się zarówno na słowach Jana Pawła II, jak i tekstach poetyckich związanych z osobą papieża. Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi dyrygent Mikołaj Blajda. Na scenie wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy Intermedialnego Teatru Muzycznego Blustrada, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Chór Katedralny Pueri Cantores Resovienses.
W 262 parafiach archidiecezji warmińskiej, w niedzielę 27 kwietnia dla uczczenia kanonizacji bł. Jana Pawła II zostały posadzone sadzonki dębu szypułkowego. Abp Wojciech Ziemba chciałby, aby przypominały one „jak wielkich dzieł Pan Bóg dokonał przez swojego sługę, papieża Polaka”. Sadzonki dębu wyhodowali i ufundowali leśnicy Warmii i Mazur.
Wyrazem wdzięczności za kanonizację była też II Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Tam o godz. 15 Mszę wieńczącą pielgrzymowanie odprawił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Radom zorganizował w dniu kanonizacji koncert papieski. Gwiazdą wieczoru będzie zespół "Lumen", który przedstawi " Pop-oratorium o Miłosierdziu Bożym". Na scenie ustawionej wzdłuż ulicy Jana Pawła II wystąpi ok. 120 solistów i muzyków.
W Przemyślu przy pomniku Jana Pawła II na Placu Niepodległości po południu młodzież wykonała kanonizacyjny taniec uwielbienia „Z audiencją u św. Jana Pawła II”.
Podobnie było w Chojnicach w diecezji pelplińskiej, gdzie uczniowie chojnickich szkół przygotowali „Taniec Dziękczynienia”. Poprzedziła go o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego. W mieście odbyła się również próba bicia rekordu Guinessa „Serce z ludzi dla św. Jana Pawła II”.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.