Reklama

Duchowa propozycja dla Europy

Przedstawiamy Europie nową, orzeźwiającą propozycję - powrotu do korzeni, z których wszyscy wyrośliśmy. Powrotu do Boga i judeo-chrześcijańskiej tradycji - powiedział abp Wiktor Skworc podczas Mszy w intencji Ojczyzny.

Reklama

W uroczystość Maryi Królowej Polski, wspominamy także datę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wybuchu III Powstania Śląskiego. W Katowicach główne obchody rozpoczęły się w archikatedrze Chrystusa Króla. Eucharystii w intencji ojczyzny przewodniczył metropolita katowicki. Wzięli w niej udział również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ugrupowań społecznych, kompanie honorowe wojska, straży i policji, poczty sztandarowe. Oprawę muzyczną zapewnił chór Filharmonii Śląskiej.

Arcybiskup przypomniał, że przed wiekami nasi przodkowie wybrali - w chwili zagrożenia - Maryję na królową Polski, ufając, że Ona będzie wstawiać się za swoimi dziećmi w ziemskiej pielgrzymce oraz poprowadzi do jej wypełnienia w Królestwie Bożym. - Jako dzieci Maryi i Kościoła żyjemy w czasoprzestrzeni, która ukształtowała się w ciągu dziejów jako wspólnota narodowa, jako nasza ojcowizna wpisana w ojczyznę - podkreślał.

Metropolita katowicki przywołał w homilii słowa św. Jana Pawła II, z przemówienia wygłoszonego w parlamencie RP 11 czerwca 1999 roku. Papież apelował wówczas do rządzących państwem: "Nową jedność Europy, jeżeli chcemy, by była trwała, winniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały. Ma to być bowiem Europejska Wspólnota Ducha". - Zjednoczoną Europę trzeba budować na wartościach, jako Wspólnotę Ducha, bo inaczej będzie tylko wspólnotą interesów, a te, prędzej czy później, okazują się sprzeczne.

Arcybiskup nawiązał do 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. - Weszliśmy do Europy, z której zostaliśmy, mimo niepoliczonej ofiary krwi czasie II wojny światowej, politycznie wydziedziczeni decyzjami wielkich mocarstw - mówił. - Ale zadajmy pytanie, do jakiej Europy weszliśmy? Postrzeganej jako społeczeństwo konsumpcyjne, społeczeństwo dobrobytu, a nawet przejedzenia i przesycenia, znużenia i beznadziei?

Metropolita stwierdził, że choć ogromne pieniądze płynące z europejskiej kasy mogą wesprzeć modernizację kraju i jego rozwój, to jednak to nie może wyczerpać naszych oczekiwań. - Potrzebujemy nie tylko wspólnej przestrzeni swobodnego poruszania się po zachodniej części Europy i zarabiania pieniędzy, ile bardziej tej wspólnoty ducha i fundamentalnych wartości, w tym solidarności - mówił abp Skworc.

Przypomniał również, że mamy duchową misję wobec Europy, którą możemy podkreślić uczestnicząc w wyborach do europarlamentu i oddając głos na ludzi, którzy będą tam działać w duchu tych właśnie wartości.

Na zakończenie Mszy św. metropolita katowicki zachęcił do dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II i do modlitwy o pokój na świecie za jego wstawiennictwem. - Myślę, że aktywność świętego papieża, syna tej ziemi, po drugiej stronie jest wielka. Jest on rzecznikiem naszych ludzkich spraw przed Bogiem.

Po zakończeniu Mszy św. z archikatedry Chrystusa Króla wyruszył orszak, który przeszedł na plac Sejmu Śląskiego, pod pomnik Wojciecha Korfantego - przywódcy III Powstania Śląskiego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama