- Dumni z tradycji, patrzymy w przyszłość - deklarował rektor świętującego 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Punktem kulminacyjnym trzydniowych obchodów było uroczyste posiedzenie Senatu najstarszej polskiej uczelni. Uświetnili je goście z całego świata, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i prezydent Bronisław Komorowski.
Rektor UJ prof. Wojciech Nowak zwrócił uwagę na wyjątkowy czas, w jakim uniwersytet obchodzi swój jubileusz. – 25 lat temu Polska odzyskała wolność po latach komunistycznego reżimu, a przed 10 laty nasz kraj został członkiem Unii Europejskiej – mówił prof. Nowak, zwracając uwagę, że wolna Polska we wspólnej Europie to ostateczne spełnienie wizji założyciela Akademii Krakowskiej Kazimierza Wielkiego. – Dumni z tradycji, patrzymy w przyszłość – podkreślił rektor UJ.
Przewodniczący KE otrzymał złoty medal UJ „Plus Ratio Quam Vis” (Więcej znaczy rozum niż siła). Słowa te są dewizą najstarszej polskiej uczelni, a Jose Manuel Barroso zauważył, że mogą być one także mottem Unii Europejskiej. – Niech rozum okaże się tym, co będzie jednoczyć nasz świat zbudowany na popiołach dwóch światowych wojen – mówił szef KE, dodając, że pokój nie jest dany Europie raz na zawsze, a kryzys na Ukrainie pokazuje jego kruchość.
Przyznane w trakcie jubileuszu honorowe doktoraty nawiązują i do tradycji, i do przyszłości. Tę pierwszą uosabia prof. Witold Kieżun, profesor nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania, żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego. Przyszłością jest niewątpliwie dziedzina, którą zajmuje się drugi laureat doktoratu hc, noblista, wybitny niemiecki chemik – prof. Robert Hubner, blisko współpracujący z UJ.
Prof. Kieżun ma już 92 lata, ale wciąż jest aktywnym pracownikiem naukowym o ogromnych osiągnięciach i wielkich zasługach dla Polski. Dziękując za wyróżnienie, profesor apelował o solidarność społeczną, ostrzegał przed pułapką konsumpcjonizmu i wciąż rosnącymi dysproporcjami między najbogatszymi a biednymi. – To jest problem dla nas, specjalistów od zarządzania, dla ekonomistów i socjologów. To jest problem filozoficzny i psychologiczny. Chciałbym, aby wszyscy wielcy tutejsi uczeni zajęli się tym, co zrobić, żeby ten problem rozwiązać i powrócić do tego, co było kiedyś hasłem Polski: solidarność społeczna – mówił W. Kieżun
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.