- To już trzeci taki marsz w naszym mieście - przypominają jego organizatorzy i pomysłodawcy. W tym roku marszowi patronuje św. Jan Paweł II, a manifestacja poparcia dla życia i rodziny jest też jedna z form dziękczynienia za jego kanonizację.
- To już finałowy punkt programu dziękczynienia za świętego honorowego obywatela Ziemi Oświęcimskiej, jaki przygotowany został przy współpracy parafii, wspólnot apostolskich i władz samorządowych - mówi ks. prał. Józef Niedźwiedzki, proboszcz parafii św. Maksymiliana.
Tu odbył się kilka dni wcześniej koncert "Santo Subito" w wykonaniu zespołu "Śląsk", a podczas dziękczynnej Eucharystii pobyt Jana Pawła II w 1979 r. w Oświęcimiu wspominał bp senior Kazimierz Górny, 35 lat temu proboszcz oświęcimski.
Podziękowanie mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej objęło także konferencję naukową poświęconą papieskiemu nauczaniu o rodzinie, a także projekcje filmowe i wystawę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II.
Finałowym wydarzeniem tych obchodów stał się III Marsz Dla Życia i Rodziny, który wyruszył z kościoła św. Maksymiliana na ulice Oświęcimia po Eucharystii, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
Mszę poprzedził wykład red. Tomasza Terlikowskiego, który mówił o odpowiedzialności mężczyzny za obronę życia i rodziny, oraz świadectwo małżonków Marii i Rafała z Rychwałdu. Młodzi małżonkowie przed ołtarzem stanęli wraz z pięciorgiem swoich malutkich dzieci. Opowiedzieli o radościach i trudnościach, które napotykali w życiu rodzinnym, o tym, jak z Bożą i ludzką pomocą udaje się je rozwiązywać.
Alina Świeży-Sobel /GN
W marszu idą całe rodziny, by zamanifestować w obronie rodzin...
Potem przed kościołem uformował się pochód. Na jego czele, wraz z grupą kapłanów, stanął biskup Piotr Greger, a także przedstawiciele oświęcimskich władz samorządowych.
Wprawdzie po upalnym przedpołudniu nad Oświęcimiem przeszła burza i spadł ulewny deszcz, nie odstraszyło to obrońców rodzinnych wartości... Zresztą po burzy szybko znowu zaświeciło słońce. - To najlepszy znak, że idziemy w dobrej sprawie - mówili uczestnicy.
Po przejściu ulicami miasta około 15.00 marszowa kolumna, która w drodze wysłucha kolejnych świadectw związanych z obroną życia i rodziny, dotrze do oświęcimskiego Zakładu Salezjańskiego, gdzie do godzin wieczornych uczestnicy marszu będą mogli uczestniczyć w Rodzinnym Pikniku Salezjańskim. Wśród gości tej imprezy będzie m.in. Magda Anioł, zespoły muzyczne i taneczne, a także mażoretki.
Przeczytaj także:
* Wojowniku, bierz różaniec do ręki!
* Stańmy na straży rodzinnych wspólnot!
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.