Na pomoc Tatarom!

Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), którego znaczną część członków stanowią polscy Tatarzy, rozpoczął zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na pomoc Tatarom z Krymu trafiającym do naszego kraju - poinformował PAP Musa Czachorowski, rzecznik muftiego MZR.

Czachorowski powiedział w niedzielę PAP, że pierwsi uchodźcy tatarscy z Krymu są już w Polsce i zwracają się do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP o wsparcie. "Staramy się go udzielać. Zostało założone specjalne konto, na które można dokonywać wpłat przeznaczonych na pomoc krymskim Tatarom" - dodał rzecznik muftiego MZR Tomasza Miśkiewicza.

Zaapelował, by nie być obojętnym na los tych uchodźców. "Będą wdzięczni za każdy najmniejszy nawet odruch serca. Będziemy wdzięczni także i my, organizatorzy tych działań. Nie pozostańmy obojętni na ludzie nieszczęście" - powiedział Czachorowski.

Dodał, że jest już pierwszy odzew na apel. "To pierwsze potwierdzenia wpłat na konto, dokonanych przez polskich naukowców, przyjaciół tatarskiej społeczności, ludzi wielkiego serca. Liczymy na to, że Polacy, tak doświadczeni przez historię, okażą zrozumienie dla sytuacji krymskich Tatarów i wspomogą naszą akcję" - dodał.

Polscy Tatarzy od dawna solidaryzują się ze swymi krymskimi pobratymcami, starają się też utrzymywać z nimi kontakty. Historycznie, część Tatarów przybyłych na ziemie polskie może mieć na Krymie swoich przodków.

Czachorowski dodał, że Muzułmański Związek Religijny już od pierwszych wiadomości o dramatycznej sytuacji na Krymie i ucieczce wielu tatarskich rodzin przed rosyjską agresją przygotowywał się do wspierania współwyznawców i pobratymców - Tatarów krymskich.

Pytany przez PAP powiedział, że obecnie w Polsce jest kilka rodzin Tatarów z Krymu, przebywają w trzech-czterech ośrodkach dla uchodźców, ze wszystkimi utrzymywany jest przez Związek kontakt. Czachorowski dodał, że utrzymywany jest też kontakt z ukraińskimi i tatarskimi działaczami organizacji pozarządowych we Lwowie, gdzie - według jego wiedzy - przebywa obecnie ok. 2 tys. uchodźców z Krymu. Niewykluczone, że część z nich zechce jednak wyjechać z Ukrainy; niewykluczone że także do Polski.

"Polska społeczność tatarska pragnie pomóc tym rodzinom Tatarów krymskich, które są już na terenie naszego kraju. Niebawem jedna z nich będzie mogła opuścić ośrodek dla uchodźców i zamieszka w Białymstoku. Trwa poszukiwanie możliwości zamieszkania i pracy dla pozostałych" - dodał Czachorowski.

Według ostatniego spisu powszechnego, Tatarów w Polsce jest ok. 2 tys., największe ich skupiska są województwie podlaskim. Ważnym elementem scalającym tę społeczność jest religia - islam. Przyjmuje się, że to właśnie polscy Tatarzy stanowią większość członków Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
31°C Czwartek
wieczór
24°C Piątek
noc
18°C Piątek
rano
18°C Piątek
dzień
wiecej »