Zachodzi głęboki związek między ewangelizacją a promocją ludzką. Rozwiązań dla sytuacji ubóstwa trzeba szukać w stałym dialogu ze społeczeństwem i państwem, we współpracy z różnymi Kościołami i z wyznawcami innych religii.
Między innymi o tym mówiono w Luandzie na spotkaniu biskupów krajów języka portugalskiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele episkopatów z różnych stron świata, od Timoru Wschodniego poprzez Portugalię i pięć krajów Afryki (Angola, Zielony Przylądek, Gwinea Bissau, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Mozambik) aż po Brazylię. Wzięli oni udział w seminarium o społecznym znaczeniu Ewangelii na Katolickim Uniwersytecie Angoli, które było otwarte dla laikatu, w tym ludzi nauki i polityki, oraz duchowieństwa. Spotkali się też z miejscowym Kościołem w parafiach.
W komunikacie końcowym ze spotkania biskupów z portugalskiego obszaru językowego przypomniano, że należy uwzględniać cztery podstawowe zasady nauczania społecznego Kościoła. Są to: godność osoby ludzkiej, dobro wspólne, zasada pomocniczości i solidarność. Ponadto podkreślono znaczenie wymiaru etycznego w ekonomii i zarządzaniu. Winien on przekształcać od wewnątrz system gospodarczy, który nieraz powoduje wykluczenie i cierpienia tych, którzy są najsłabsi. Wskazano też na potrzebę rozwijania chrześcijańskich stowarzyszeń przedsiębiorców, kierujących się katolicką nauką społeczną. Działają już one np. w Portugalii czy w Angoli. Mówiąc o wyzwaniach stojących przed Kościołem, wspomniano m.in. znaczenie duszpasterskie Biblii, troskę o rodziny, budzenie powołań, działalność charytatywną i duszpasterstwo akademickie.
Przedstawiciele episkopatów krajów języka portugalskiego z całego świata spotykają się już od 18 lat (od 1996 r.). Obecne spotkanie w stolicy Angoli było 11. z kolei. Następne odbędzie się za dwa lata w Aparecidzie w Brazylii.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.