Kaczyński: Wybory zostały sfałszowane

Jarosław Kaczyński ocenił we wtorek w Radiu Maryja, że wybory zostały sfałszowane, a państwo, w którym fałszuje się wybory nie jest państwem demokratycznym. Zapowiedział, że marsz 13 grudnia będzie początkiem wielkiego ruchu kontroli wyborów.

"Wybory zostały sfałszowane. Trzeba tylko ustalić dokładnie, w jakim zakresie i kto bezpośrednio za to odpowiada, bo kto jest profitentem widać gołym okiem. (...) Doszło do takiej sytuacji, która w gruncie rzeczy jest zmianą ustroju, bo państwo, gdzie fałszuje się wybory, nie jest już państwem demokratycznym. To początek drogi - mówiąc najkrócej - na Wschód, w sensie politycznym" - mówił Kaczyński.

Zaznaczył, że zjawisko nieuczciwego liczenia głosów w wyborach miało miejsce już w poprzednich wyborach, ale występowało na mniejszą skalę.

"Teraz to bardzo się zaostrzyło i można już mówić o takim przedsięwzięciu, które zupełnie zmieniło kształt sceny politycznej. To już w ramach demokracji się nie mieści. (...) Trzeba bić na alarm i zrobić wszytko, żeby to więcej się nie powtórzyło, żeby polską demokrację uratować" - podkreślił lider PiS.

Kaczyński zachęcał do udziału w przedsięwzięciach przygotowanych przez PiS w związku z wynikami wyborów samorządowych.

"Przygotowujemy marsz na 13 grudnia, tak jak co roku, ale tym razem pod hasłami obywatelskimi, pod hasłami związanymi właśnie z ochroną polskiej demokracji. To będzie obywatelski marsz z różami, który będzie mówił o sprzeciwie wobec wyborów. Im będzie liczniejszy, tym będzie lepiej. Ale później będzie trzeba to - tak jak to było w wypadku walki o Telewizję Trwam - powtarzać w różnych miejscach. Nie wolno dać o tym zapomnieć" - przekonywał.

Zdaniem prezesa PiS marsz 13 grudnia ma być początkiem "wielkiego ruchu kontroli wyborów".

PiS - zgodnie z zapowiedziami - rozpoczęło we wtorek składanie wniosków o unieważnienie wyborów do sejmików województw i przeprowadzenie ich na nowo. Pierwszy wniosek dotyczy woj. lubelskiego. Do końca tygodnia PiS zawnioskuje o unieważnienie wyborów w każdym województwie.

We wtorek klub PiS złożył też w Sejmie projekt ustawy, która miałaby skrócić kadencję nowo wybranych sejmików województw.

Jak podała PKW, PiS w skali kraju zdobył 171 mandatów do sejmików wojewódzkich (to drugi po PO wynik), otrzymał jednocześnie największe poparcie procentowe 26,85 proc.; Platforma - 26,36 proc.

Według sondażu IPSOS exit poll przeprowadzonych w dniu wyborów PiS zdobył 31,5 proc. głosów.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Sobota
dzień
20°C Sobota
wieczór
19°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
wiecej »