Reklama

Rząd i Episkopat przygotowują się do wizyty papieża

Intensywne prace nad przygotowaniem pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 roku oraz Światowych Dni Młodzieży, które będą jej głównym elementem, zapowiedzieli dziś przedstawiciele rządu i Episkopatu.

Reklama

Przedmiotem obrad Komisji Wspólnej na dzisiejszym spotkaniu były także kwestie dotyczące szkolnictwa i wychowania, a będące w zainteresowaniu strony kościelnej, w tym m.in. kwestia statusu katechezy oraz edukacji seksualnej w szkole. Mówił o tym kard. Kazimierz Nycz oraz minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Kard. Nycz wrócił uwagę na niebezpieczny proces wchodzenia do szkół stowarzyszenia "Ponton", które proponuje uczniom typ edukacji seksualnej, która nie jest do zaakceptowania przez rodziców. 


Abp Głódź przypomniał w tym kontekście, że „wszystkie treści, które czasem budzą niepokój, uzależnione są od dyrekcji szkoły i od rodziców”. Jego zdaniem, jeśli pojawiają się „różne problemy wywołane przez organizacje, fundacje, osoby prywatne”, to za rozwiązanie spornych kwestii odpowiadają dyrekcja szkoły i rodzice.

Hierarcha odniósł się przy tym do kwestii nauczania religii w szkole, która bywa przesuwana na pierwsze lub ostatnie godziny w planie lekcyjnym, a przez to w opinii Episkopatu jej status ulega obniżeniu.

Od 1 września, po zmianach wprowadzanych przez MEN, zajęcia z etyki lub religii są organizowane nawet dla jednego ucznia. Od nowego roku szkolnego rodzice deklarują na piśmie czy ich dziecko będzie chodzić na jeden z tych przedmiotów czy może na oba jednocześnie. Według ministerstwa możliwa jest także opcja, że uczeń nie będzie uczestniczył w żadnych z tych zajęć, ponieważ są to przedmioty dobrowolne. Dopiero po złożeniu deklaracji przez rodziców stają się one obowiązkowe dla ucznia.

Jak zaznaczył abp Głódź, obecność katechezy zależy od grafiku wyznaczonego przez szkołę. – Ta sprawa wymaga dopracowania i dialogu – stwierdził. I dodał: „Najlepszy jest umiar, wiele rzeczy jest relatywnych: trzy włosy na głowie to trochę za mało, ale trzy w talerzu zupy – to za dużo”. Jego zdaniem, kwestia tego, jak rozwiązać obecność religii w planach lekcyjnych konkretnych szkół, zależy także od takich spraw jak choćby dojazdy do szkoły.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapoznał stronę kościelną ze szczegółowymi rozwiązaniami związanymi z przyjęciem przez rząd i uchwaleniem przez Sejm ustawy o wprowadzeniu ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. – Takich rodzin jest 600 tys., jest to znaczna liczba, stąd te wszystkie ulgi na przejazdy, do teatru i inne. Minister Kamysz powiedział, że ta pomoc musi być znacząca, nie tylko symboliczne fajerwerki, które wprowadzają czasem samorządy – poinformował abp Głódź.

W imieniu Episkopatu wypowiadał się na ten temat bp Andrzej Suski. Dziękując rządowi za wprowadzone już rozwiązania w zakresie polityki rodzinnej, zaapelował o ich kontynuację, np. poprzez wprowadzenie "Bonu edukacyjnego", który wiązać się będzie z określoną kwotą pieniędzy, które rodzina będzie mogła wykorzystać zarówno na opłacenie żłobka lub przedszkola, jak również opieki nad dzieckiem pozostającym w domu.

Na zakończenie spotkania Komisji Wspólnej jej członkowie przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczno-noworoczne.

W spotkaniu ze strony kościelnej uczestniczyli: współprzewodniczący Komisji Wspólnej abp Sławoj Leszek Głódź, Prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, abp Andrzej Dzięga, kard. Kazimierz Nycz, bp Andrzej Suski i bp Damian Muskus, przedstawiciele sekretariatu Episkopatu w tym rzecznik ks. Józef Kloch oraz ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży i Marcin Przeciszewski, prezes KAI. 

Stronę rządową reprezentowali m.in. minister cyfryzacji Andrzej Halicki, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki i sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji, Cyfryzacji Stanisław Huskowski oraz ich eksperci.

Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski odbyło się ponad roku temu, 14 listopada 2013 r.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Środa
noc
9°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama