Prezydent Francji Francois Hollande wykluczył w poniedziałek jednostronną interwencję militarną w Libii, ale zapowiedział, że siły francuskie będą atakowały islamskich ekstremistów, usiłujących dostarczać broń z południa Libii w rejon Sahelu.
Hollande odpowiadał tego dnia na pytania dziennikarzy i słuchaczy radia publicznego France Inter.
Hollande wezwał ONZ do podjęcia działań, mających położyć kres przemocy w Libii. Jednocześnie podkreślił, że siły francuskie będą atakować islamistów "za każdym razem, kiedy ci opuszczą miejsca, w których się ukrywają". Francja organizuje w tym celu bazę wojskową w Nigrze, w odległości ok. 100 km od granicy libijskiej. W rejonie tym prowadzone są też operacje francuskich i amerykańskich samolotów bezzałogowych.
Libia wciąż jest pogrążona w chaosie, który rozpoczął się po obaleniu i zabiciu dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r. W kraju są obecnie dwa parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi uznawany jest przez społeczność międzynarodową.
Siły francuskie w 2013 roku wyparły z Mali wielu ekstremistów powiązanych z Al-Kaidą. Część z nich uciekła do Libii. Francja rozpoczęła w zeszłym roku operację militarną przeciwko ugrupowaniom islamistów w swych pięciu byłych koloniach w regionie Sahelu. W Mauretanii, Burkinie Faso, Nigrze, Czadzie i Mali jest ok. 3 tys. francuskich żołnierzy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.