W Ziemi Świętej zakończyła się wizyta delegacji zespołu koordynacyjnego episkopatów Europy, Ameryki Północnej i Afryki Południowej. W dokumencie końcowym biskupi zwracają uwagę na ciężkie warunki życiowe mieszkańców Strefy Gazy. Jednocześnie wzywają przywódców politycznych do podejmowania działań mających na celu zakończenie trwającego konfliktu.
Podczas sześciodniowej wizyty delegacja biskupów odwiedziła przede wszystkim Strefę Gazy i Betlejem. Wobec dramatu mieszkańców Gazy biskupi zaapelowali o poszanowanie praw człowieka. Dotyczy to zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków. Godność człowieka pochodzi od Boga i należy ją bezwzględnie szanować. Gaza jest „katastrofą wywołaną przez człowieka”. Wiele rodzin nie ma właściwego schronienia, wskutek czego w czasie tegorocznej zimy dwoje dzieci zmarło z powodu zimna. Radością napełnia jednak fakt, że pomimo ciężkiej sytuacji, jaka panuje, nadzieja jest wciąż żywa w sercach mieszkańców, a lokalna wspólnota chrześcijan ma ogromną wiarę. W szkołach prowadzonych przez zakony dzieci chrześcijańskie uczą się i bawią razem z muzułmańskimi, co jest dobrym znakiem na przyszłość.
Biskupi wzywają przywódców państw do kreatywności, do podejmowania nowych sposobów budowania mostów, a nie murów. Pokój jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy wszystkie strony konfliktu uszanują fakt, że Ziemia ta jest Święta dla trzech religii i jest domem dla dwóch narodów. W czasie wizyty w Betlejem hierarchowie zapewnili, że w ciągu najbliższych miesięcy będą podejmować działania zmierzające do zaniechania budowy izraelskiego muru bezpieczeństwa, jaki ma powstać w dolinie Cremisan. Na zakończenie członkowie delegacji wzywają wszystkich ludzi dobrej woli do gorącej modlitwy za chrześcijan, żydów i muzułmanów, którzy żyją w ziemskiej Ojczyźnie Jezusa.
Grupa Koordynacyjna konferencji episkopatów Europy i Północnej Ameryki powstała z inicjatywy Stolicy Apostolskiej w 1998 r. W tegorocznej wizycie wzięli udział biskupi z Anglii, Danii, Francji, Niemiec, Irlandii, Szwajcarii, Włoch, USA, Kanady i Afryki Południowej.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.