Przy utrzymaniu się obecnych trendów do 2016 roku 1 proc. najbogatszych ludzi na świecie będzie posiadać więcej niż reszta populacji - wynika z badania organizacji Oxfam, opublikowanego w poniedziałek. W dokumencie zwrócono uwagę na szkodliwość tego zjawiska.
"Skala globalnej nierówności jest porażająca i mimo podejmowania tego tematu przez światowych przywódców, gwałtownie rośnie przepaść między najbogatszymi a resztą świata" - podkreśliła w oświadczeniu dyrektor organizacji humanitarnej Oxfam - Winnie Byanyima.
Wyniki najnowszego badania pokazują, że w 2016 roku 1 proc. najbogatszych ludzi będzie posiadać ponad 50 proc. globalnego bogactwa. Dla porównania przypomniano, że w 2009 roku majątki najzamożniejszych wynosiły 44 proc. a w 2014 roku 48 proc. całości.
Oxfam wylicza, że w zeszłym roku średni majątek dorosłego przedstawiciela elity finansowej (1 proc. społeczeństwa) wynosił 2,7 mln dolarów.
Ośrodek zapowiada walkę ze zjawiskiem dysproporcji majątkowych na świecie. Jednym z pierwszych kroków w tym kierunku ma być zwalczanie zjawiska unikania przez koncerny i duże firmy płacenia podatków.
Oxfam zajmuje się pomocą charytatywną, głównie w Afryce.
Nasza sonda: Jakie powinny być podatki dla najbogatszych w Polsce?
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.