Otwarciu rzymskiego Centrum towarzyszyła konferencja pod hasłem „Odnowione zaangażowanie”. Uczestniczył w niej ks. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.
Franciszek wyraził radość z zainaugurowania w Rzymie Centrum Ochrony Dzieci. Po trzech latach pilotażowego programu w Monachium przeniosło się ono na Papieski Uniwersytet Gregoriański, gdzie teraz będzie prowadzić pracę na skalę międzynarodową, stanowiąc ważny element globalnej walki z pedofilią w Kościele. Papież pogratulował tej inicjatywy i wyraził pewność, że przyniesie ona dobre owoce.
Otwarciu rzymskiego Centrum towarzyszyła konferencja pod hasłem „Odnowione zaangażowanie”. Uczestniczył w niej ks. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.
„Najbardziej uderzyło mnie przemówienia kard. Seana O’Malley’a, które zakcentowało to, co także Franciszek podkreślił ostatnio w swym liście do przewodniczących konferencji episkopatów, że istnieje ciągłość między Janem Pawłem II a Franciszkiem i obecnym kierownictwem Kościoła. To się wyraża w takim stwierdzeniu, że rodziny i ludzie muszą wiedzieć, iż w kapłaństwie nie ma miejsca dla osób, które krzywdzą dzieci. Druga myśl, która mnie bardzo uderzyła i która też jest właśnie w takiej ciągłości ze stanowiskiem Jana Pawła II, to zdiagnozowanie, że są dwa problemy. Jeden to samo wykorzystywanie, a drugi to postawa przełożonych kościelnych. I to też zostało bardzo mocno podkreślone przez kard. O’Malley’a, który jest przewodniczącym papieskiej komisji dotyczącej przypadków wykorzystywania osób małoletnich w Kościele” – powiedział ks. Żak.
Centrum Ochrony Dzieci powstało w 2012 r. po międzynarodowym sympozjum dla biskupów i przełożonych zakonnych o seksualnym wykorzystaniu osób niepełnoletnich pt. „Ku uzdrowieniu i odnowie”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.