Ukraina pilnie potrzebuje pomocy

Ukraina toczy ciężką walkę z zewnętrznym agresorem i potrzebuje pomocy ze strony całego cywilizowanego świata – powiedział dziś arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk w czasie briefingu w ambasadzie Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej.

Podkreślił, że jego kraj przeżywa obecnie największą w swej powojennej historii katastrofę humanitarną. „Wprawdzie rząd robi wszystko, co może, aby w warunkach wojny ratować gospodarkę narodową, ale wysiłki te są niewystarczające” - ocenił abp Szewczuk.

W spotkaniu w ukraińskiej placówce dyplomatycznej, współorganizowanym przez ambasadę Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej, wzięli udział ambasadorowie i pracownicy ambasad krajów Unii Europejskiej, USA, Kanady, Japonii, Australii i Gruzji przy Stolicy Apostolskiej oraz członkowie Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Otwierając briefing ambasador Ukrainy Tetiana Iżewśka określiła trwającą na wschodzie jej kraju wojnę jako „ogólną tragedię” i podkreśliła konieczność walki z propagandą, która wypacza fakty i wydarzenia w tym konflikcie. Wezwała również inne państwa, aby nie były obojętne wobec tego, co się dzieje na Ukrainie i aby nadal wpływały na agresora w celu doprowadzenia do wstrzymania ognia i do przywrócenia pokoju.

Na potwierdzenie swych słów przytoczyła zdanie XVII-wiecznego poety angielskiego Johna Donna, które stało się myślą przewodnią słynnej powieście E. Hemingwaya „Komu bije dzwon?”: „(...) Nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on tobie”. Nikt nie jest samotną wyspą i to, co dzieje się w jednym miejscu, wpływa na wydarzenia w innym – podkreśliła szefowa placówki.

Z kolei abp Swiatosław Szewczuk, przedstawił zebranym najnowsze wydarzenia w Donbasie i zagarnięcie Autonomicznej Republiki Krymu. Wspomniał o rozmiarach pomocy, świadczonej przez katolickie organizacje charytatywne, zwłaszcza Caritas. Nawiązał też do rozmów jakie on sam i pozostali biskupi odbyli w urzędach watykańskich w ramach kończącej się już wizyty ad limina.

Mówiąc o Donbasie, hierarcha podkreślił, że jego kraj toczy „ciężką walkę z zewnętrznym agresorem”, a ze względu na obecne problemy katastrofy humanitarnej – „największej od czasów II wojny światowej w dziejach narodu ukraińskiego” – pilnie potrzebuje pomocy ze strony całego świata cywilizowanego.

„Rząd ukraiński robi wszystko, co w jego mocy, aby w warunkach wojny uratować gospodarkę kraju, ale jej wysiłki są niewystarczające. Świat ma nam pomóc, bo przecież Ukraińcy jedynie bronią swej ziemi i swego prawa do europejskiej przyszłości” – stwierdził greckokatolicki hierarcha.

Jego wypowiedź wywołała duże zainteresowanie zebranych i liczne pytania, które przekształciły się w dyskusję utrzymaną w duchu poparcia Ukrainy.

Obecny na spotkaniu ambasador USA Kenneth Hackett zapewnił, że jego kraj popiera Kijów w walce o pokój i europejską przyszłość oraz podziękował zwierzchnikowi UKGK za jego wystąpienie i udział w briefingu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Mark
  20.02.2015 19:44
  Jak się rozpętało agresję przeciw własnym obywatelom, to się ponosi konsekwencje, czyli Ukraina na krawędzi upadku.
 • Hryćko
  21.02.2015 19:40
  A rzymsko-katoliccy biskupi tam byli ? ?
  Dlaczego "punktuje się" tylko wypowiedż grekokatolickiego biskupa w AMERYKAŃSKIEJ AMBASADZIE? I to WYŁĄCZNIE na temat polityczny: wsparcia amerykańskich Ukrainców i swiata dla rząd ukraińskiego ?
  Katolicka prasa polska jakoś nie interesuje się tym, z jakimi problemami boryka się kościół rzymsko-katolicki na Ukrainie?! Jedynie napomyka się, ze papież zachęca oba koscioły do zgodnej współpracy.... To chyba "półprawda" taka relacja ?

  To nie relacja, to informacja. O rzymskich katolikach jest w innych informacjach. Dzisiejsza jest np pod adresem: http://kosciol.wiara.pl/doc/2365021.Papiez-nie-znal-calej-prawdy
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Piątek
  rano
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  wiecej »