Wbrew temu, co sugerują media, papież nie dąży do złagodzenia obowiązku celibatu dla księży katolickich – stwierdził kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga z Hondurasu. W rozmowie z włoską gazetą „La Repubblica” zapewnił, że „w sprawie celibatu nic się nie zmieni”.
Jego zdaniem „mylą się ci, którzy sądzą, iż papież chce zmieniać Ewangelię”. Chodzi nie o to, by się podobać światu, spełniając wszystkie jego żądania, ale o realizowanie planu Bożego – oświadczył purpurat, będący bliskim współpracownikiem Ojca Świętego.
Program obecnego pontyfikatu określił jednym zdaniem: „Idź i odbuduj mój Kościół!”. Było to nawiązanie do słów wypowiedzianych przez Chrystusa do świętego Franciszka z Asyżu (1181/82-1226).
Kardynał skrytykował też jednostronne skupianie się mediów na sprawie osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach oraz par homoseksualnych. Rozmówca włoskiego dziennika podkreślił, że zbliżający się Synod Biskupów nt. rodziny jest „podróżą, mającą na celu znalezienie odpowiedzi duszpasterskich na sytuację, która się bardzo zmieniła”. I chodzi tu nie tylko o dokument końcowy – dodał latynoamerykański hierarcha.
72-letni obecnie kardynał jest koordynatorem Rady Kardynałów ds. reformy Kurii Rzymskiej. Ciało to doradza również papieżowi w kierowaniu Kościołem powszechnym. Biskupem został mianowany w wieku niespełna 36 lat 28 października 1978 przez św. Jana Pawła II jako jeden z pierwszych hierarchów, powołanych przez tego papieża. Arcybiskupem stolicy swego kraju – Tegucigalpy jest od 8 stycznia 1993 a kardynałem od 21 lutego 2001. Obecnie uchodzi za jednego z najbliższych współpracownika Ojca Świętego.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.