Irak: spotkanie patriarchy Sako z premierem

Tylko praca na rzecz prawdziwego pojednania i odbudowy zaufania między różnymi grupami politycznymi, etnicznymi i religijnymi może zapewnić Irakowi bezpieczeństwo i stabilność.

Taką wizję przyszłości pogrążonego w wojnie kraju przedstawił chaldejski patriarcha Louis Raphaël I Sako podczas spotkania z irackim premierem Haiderem Al-Abadim.

W czasie wizyty w biurze premiera rozmawiano przede wszystkim o trudnej sytuacji kraju i o przeciwdziałaniu terrorystycznemu zagrożeniu. Premier pytał również o sytuację uchodźców z Mosulu i Równiny Niniwy, którzy znaleźli schronienie w irackim Kurdystanie. Złożył także na ręce katolickiego patriarchy podziękowania za obecność chrześcijan oraz ich wkład w kulturę Iraku. Al-Abadi zachęcił także wyznawców Chrystusa, by pozostali w kraju mimo obecnych trudności, bo – jak się wyraził – „nie ma Iraku bez chrześcijan”.

Patriarcha Sako podziękował za dotychczasowe gesty otwartości. Upomniał się przy tym o zwolnienie z więzień niewinnie tam osadzonych, jak też więźniów w złym stanie zdrowia. Taki krok mógłby pomóc w drodze ku pojednaniu – podkreślił chaldejski patriarcha. Wspomniał także, że ewentualna wizyta Papieża w Iraku byłaby dla chrześcijan źródłem ogromnej nadziei. Poprosił również o dalsze wsparcie dla uchodźców, których sytuacja nadal pozostaje bardzo trudna.

Podczas gdy patriarcha Sako rozmawiał z premierem o pojednaniu i drodze do pokoju, dżihadyści z Państwa Islamskiego dopuścili się kolejnego barbarzyństwa. Tym razem ich ofiarą padło starożytne miasto Nimrud. Dziełem zniszczenia pochwalili się, zamieszczając w internecie film, w którym najpierw rozbijają bezcenne zabytki młotkami, a ostatecznie wysadzają całe miasto w powietrze.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Sobota
dzień
21°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
wiecej »