Prymas Anglii wśród uchodźców w Iraku

Ok. 125 tys. ludzi przebywa w obozie dla uchodźców w stolicy irackiego Kurdystanu, Irbilu. Schronili się tam w sierpniu zeszłego roku, wygnani ze swych domów przez Państwo Islamskie.

Dzisiejsi uchodźcy dostali na opuszczenie domów trzy godziny, a później w punktach kontrolnych ograbiono ich z tego, co zdołali ze sobą zabrać. W Irbilu otrzymali pomoc przede wszystkim od Kościoła katolickiego – miejscowego i z zagranicy, oraz od organizacji charytatywnych. Uchodźców wsparły też władze irackie i lokalny rząd kurdyjski, mimo iż same są w trudnej sytuacji. 

Ten największy tam jak dotąd obóz dla uchodźców odwiedził angielski kardynał Vincent Nichols. „Ludzie żyją tu w bardzo trudnych warunkach, wciąż potrzebują naszej pomocy” – powiedział arcybiskup Westminsteru.  W sierpniu zeszłego roku każdy skrawek ziemi zajmowały prowizoryczne namioty, uchodźcy chronili się też w miejscowej katedrze. Dziś – dzięki wsparciu – wiele się zmieniło. Uchodźcy otrzymali kontenery mieszkalne i przyczepy campingowe. Dla dzieci zaczęto organizować naukę. Niektórym ludziom udało się znaleźć pracę. Mimo to warunki nadal są trudne. Jak stwierdził kard. Nichols, obecnie bardzo ważne jest niesienie pomocy z pełnym poszanowaniem godności uchodźców, by nie pogrążyli się oni w poczuciu, że są ofiarami. „Spotkałem tam ojców, którzy utracili swoją tożsamość i cel w życiu. Czułem ich gniew i bezradność. Musimy zrobić wszystko, by ci ludzie odzyskali poczucie godności i mimo tymczasowości wiedli w miarę normalne życie” – zaapelował londyński hierarcha katolicki.

Mieszkający w obozie uchodźcy tworzą mozaikę wyznań. Są wśród wierni różnych Kościołów wschodnich, tak katolickich, jak innych wyznań chrześcijańskich, a także inne mniejszości, z których jazydzi najbardziej ucierpieli ze strony Państwa Islamskiego. Jego bojownicy wciąż niszczą to, co pozostało w ojczyźnie uchodźców. W dodatku na bieżąco chwalą się swoimi poczynaniami. Biskup, który przewodniczył tam obchodom prawosławnej Wielkanocy, stale otrzymuje od nich zdjęcia zniszczeń. W ten sposób dowiedział się, że sprofanowano jego katedrę w Mosulu i zamieniono ją na meczet.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
25°C Wtorek
noc
wiecej »