Od poniedziałku można telefonicznie anonimowo informować Międzynarodowy Komitet Olimpijski o podejrzeniu łamania kodeksu etycznego. Można zgłaszać przypadki stosowania przez sportowców środków dopingujących, ustawiania meczów, korupcji itp.
Dzwonić mogą trenerzy, sportowcy, sędziowie i wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek podejrzenia. MKOl wszystkim gwarantuje anonimowość.
"Chcemy w ten sposób chronić uczciwych zawodników i pomóc w stworzeniu równych szans dla wszystkich" - powiedział szef MKOl Niemiec Thomas Bach.
Można zgłaszać wszystkie podejrzane praktyki - od ustawiania meczów po sprawy korupcyjne czy stosowanie niedozwolonych środków. W tym ostatnim przypadku Bach zachęca jednak do kontaktowania się bezpośrednio z WADA, względnie z krajową agencją antydopingową.
"W dużej mierze chcemy koncentrować się na ustawianiu meczów. Z tym jest bowiem największy problem. Nie można bez świadków tego udowodnić. Gdy ktoś stosuje niedozwolone środki, wykaże to test antydopingowy, a w tym wypadku takich sposobów nie ma. Potrzebujemy także wsparcia rządów i policji" - dodał Bach.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.