Jezus jest wzorem komunikacji - mówił kard. G. Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.
- Targi Wydawców Katolickich otwierane po raz 21. to już tradycja, to już historia - mówił abp Henryk Hoser. Drugi z gospodarzy warszawskiego Kościoła, kard. Kazimierz Nycz podkreślał rozwój tego przedsięwzięcia. - Najbardziej widać to po rosnącej liczbie wydawców i liczbie czytelników odwiedzających ich stoiska - mówił.
W tym roku w targach uczestniczy ponad 160 wydawców. Gościem specjalnym jest Stolica Apostolska i Państwo Watykan.
Specjalny namiot watykański stoi na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Jego koordynatorem jest kard. Gianfranco Ravasi.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury miał też wystąpienie na otwarcie targów, zatytułowane „O niebezpieczeństwie i zaletach w komunikacji. Krytyka i samokrytyka kościelna”.
Hierarcha wyszedł od prologu Ewangelii św. Jana i podkreślił, że od starożytności komunikacja oparta była na „słowie”. Podkreślił, że Słowo Boga stworzyło i stwarza świat.
- Na naszych oczach zmieniła się forma komunikacji. Współczesne pokolenia posługują się językiem cyfrowym. Powstał nowy model antropologiczny. Całe nowe środowisko komunikowania się człowieka - stwierdził kard. Ravasi.
Podkreślił, że jako chrześcijanie mamy niezmienną treść w naszej komunikacji. - To Biblia, Słowo Boże, a także osoba Chrystusa. Bo chrześcijaństwo nie jest tylko religią księgi - mówił znany włoski biblista.
Zdaniem kard. Ravasiego ten nowy model komunikacji ma też dobre strony. - Uczymy się jaśniej, bardziej precyzyjne wyrażać nasze myśli - uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.
- Jezus nie mówił ponad głowami ludzi. Wychodził od ich stóp, czyli od ich codzienności. Mówił przecież o łowieniu rób, o siewcy, o pracy na roli, o pieczeniu chleba - tłumaczył włoski kardynał. - Jezus jest mistrzem w posługiwaniu się symboliką i narracją. Perfekcyjnie potrafi przechodzić od codzienności do nieskończoności - stwierdził kard. Ravasi. W tym kontekście wspomniał też o papieżu Franciszku, przywołując jego znane sformułowania jak chociażby „peryferie Kościoła” albo obraz Kościoła jak szpitala.
Podczas uroczystego otwarcia 21. Targów Wydawców Katolickich ogłoszeni również zostali laureaci „Feniksów”, nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Otrzymali je m.in. „Biblia Aramejska” przetłumaczona przez ks. Mirosława Wróbla i wydana przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”; Biblia z komentarzami Jana Pawła II w tłumaczeniu bp. Romaniuka; dzieła zebrane C.K. Norwida wydawane przez Towarzystwo Naukowe KUL; „Jak żyć chrześcijaństwem” ks. Jana Sochonia.
Feniksem Specjalnym został uhonorowany też m.in. kard. Ravasi, za wydaną przez wydawnictwo Jedność książkę „Navigare. Przewodnik dla poszukujących”. Ponieważ hierarcha nie będzie mógł być obecny na gali wręczenia nagród, odebrał swoją statuetką, którą wręczył mu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Więcej o tegorocznych Feniksach:
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.