W piątek 1 maja nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w niedzielę i w związku z tym liturgiczne obchody zostają przeniesione na sobotę, 2 maja. A ponieważ obchody uroczystości rozpoczynają się nieszporami dnia poprzedniego, więc tegoroczne obchody uroczystości NMP Królowej Polski zaczną się już w piątek, 1 maja. Biskupi diecezjalni obecni na 368. Zebraniu Plenarnym KEP, biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację, podjęli decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych przez cały piątek. Długi weekend majowy to bowiem od kilku lat także czas rozpoczynania sezonu grillowego. Kierując się dobrem duszpasterskim wiernych i chcąc uniknąć narażania katolików na pokusę złamania postu, biskupi ustalili , że w pierwszy piątek tegorocznego maja post nie obowiązuje.
Czwarte przykazanie kościelne brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Post obowiązuje w Wielki Piątek i w Środę Popielcową, w pozostałe piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli w piątek w kalendarzu kościelnym wypada uroczystość, nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości. Według kanonu 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, do wstrzemięźliwości zobowiązane są, które ukończyły 14. rok życia, zaś do postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek - osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.
W „Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych” z 2003 r. biskupi przypominają, że niemożność zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od katolika podjęcia innych form pokuty. W niektórych krajach, np. we Włoszech nie ma tradycji postu piątkowego. Taką możliwość przewiduje kanon 1253: "Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności". W Polsce wstrzemięźliwość od mięsa we wszystkie piątki roku wynika z tradycji przeżywania tego dnia, jako pamiątki męki i śmierci Pana Jezusa na Krzyżu.
Przeczytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.