W piątek 1 maja nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w niedzielę i w związku z tym liturgiczne obchody zostają przeniesione na sobotę, 2 maja. A ponieważ obchody uroczystości rozpoczynają się nieszporami dnia poprzedniego, więc tegoroczne obchody uroczystości NMP Królowej Polski zaczną się już w piątek, 1 maja. Biskupi diecezjalni obecni na 368. Zebraniu Plenarnym KEP, biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację, podjęli decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych przez cały piątek. Długi weekend majowy to bowiem od kilku lat także czas rozpoczynania sezonu grillowego. Kierując się dobrem duszpasterskim wiernych i chcąc uniknąć narażania katolików na pokusę złamania postu, biskupi ustalili , że w pierwszy piątek tegorocznego maja post nie obowiązuje.
Czwarte przykazanie kościelne brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Post obowiązuje w Wielki Piątek i w Środę Popielcową, w pozostałe piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli w piątek w kalendarzu kościelnym wypada uroczystość, nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości. Według kanonu 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, do wstrzemięźliwości zobowiązane są, które ukończyły 14. rok życia, zaś do postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek - osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.
W „Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych” z 2003 r. biskupi przypominają, że niemożność zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od katolika podjęcia innych form pokuty. W niektórych krajach, np. we Włoszech nie ma tradycji postu piątkowego. Taką możliwość przewiduje kanon 1253: "Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności". W Polsce wstrzemięźliwość od mięsa we wszystkie piątki roku wynika z tradycji przeżywania tego dnia, jako pamiątki męki i śmierci Pana Jezusa na Krzyżu.
Przeczytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.