Piątek to tradycyjnie dzień, w którym wspominamy śmierć Pana Jezusa i podejmujemy praktyki ascetyczne. Równocześnie od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia przeżywamy Oktawę Wielkanocy: osiem dni z rzędu w randze uroczystości, co oznacza, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych nie obowiązuje, gdyż sensem tych dni jest świętowanie zmartwychwstania Pana Jezusa.
Piątek to szczególny dzień w tygodniu dla katolika - dzień, w którym wspominamy śmierć Pana Jezusa. Dlatego zaleca się, by w tym dniu podejmować różnego rodzaju praktyki ascetyczne. Jedna z nich obowiązuje katolików pod sankcją grzechu w razie jej nieprzestrzegania: to obowiązek wstrzemięźliwości od spożycia mięsa (popularnie zwana postem piątkowym). Nie w każdy piątek jednak wstrzemięźliwość od spożycia mięsa obowiązuje.
W kwestii postu piątkowego funkcjonuje ogólna zasada, że uroczystość znosi post i wstrzemięźliwość (reguluje to Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 1251: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.”).
W Oktawie Wielkanocy okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedna uroczystość, jako dzień najradośniejszy. Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowią Oktawę Wielkanocy. Obchodzi się je jako uroczystości Pańskie . Innymi słowy – nie przyjmują one niejako dodatkowych świąt czy wspomnień, jak to jest w przypadku oktawy Bożego Narodzenia. Dla odmiany oktawa Bożego Narodzenia nie ma rangi uroczystości, w związku z czym nie znosi obowiązku piątkowej wstrzemięźliwości (chyba, że piątek przypada w sam dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego).
Dlatego, że okraa wielkanocna w całości ma rangę uroczystości, w tym czasie nie obowiązuje post w piątek. Warto jednak nie zwracać w tym dniu wyłącznie uwagi na jadłospis, ale szczególnie skoncentrować się na tym, co mówi do nas Pan Bóg w liturgii. Teksty liturgiczne i biblijne wszystkich dni oktawy Wielkanocy nawiązują bezpośrednio do wydarzenia zmartwychwstania Jezusa i jego konsekwencji dla nas. Znajdujemy także wyraźne odniesienia do sakramentu chrztu i tego co staje się udziałem każdego ochrzczonego. Kościół zaprasza nas w tym dniu do kontynuacji świętowania zmartwychwstania Pana Jezusa - nie tylko zresztą w wymiarze kulinarnym, ale przede wszystkim duchowym.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.