Na konferencji prasowej, która rano odbyła się w Centrum Onkologii w Gliwicach, lekarze podsumowali transplantację narządów szyi. Na sali był też obecny sam pacjent oraz jego ojciec.
Złożony allogeniczny przeszczep narządów szyi był pierwszym tego typu zabiegiem w Polsce. Obejmował krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi.
Zespół chirurgów pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził go 11 kwietnia w Centrum Onkologii w Gliwicach. Pacjentem był 37-letni mężczyzna, który po chorobie nowotworowej był osobą niepełnosprawną.
– Michał wychodził z domu, tylko życie towarzyskie wyglądało inaczej. Nie mógł normalnie jeść, pić, mówić, a to przeszkadzało, dlatego często rezygnował z takiego życia towarzyskiego – opowiadał ojciec mężczyzny, któremu przeszczepiono narządy szyi. Do Centrum Onkologii przyjechali z centralnej części Polski, skąd lekarze skierowali pacjenta do Gliwic.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość Zabieg przeprowadził prof. Adam Maciejewski, który na swoim koncie ma już dwa udane przeszczepy twarzy – Na świecie przeprowadzono dotąd dwa podobne zabiegi, ale ten był najbardziej rozległy – tłumaczył prof. Adam Maciejewski. – Pierwszym etapem powrotu do normalnego życia będzie powrót do domu. W momencie, kiedy osiągniemy zenit tej rehabilitacji, być może będzie w stanie trochę o tym zapomnieć – zapowiadał. Nie chciał jednak przewidywać możliwej daty wypisu ze szpitala.
Na konferencji pojawił się też sam pacjent. – Dziękuję wszystkim za wszystko – powiedział z trudem pan Michał. Lekarze nie przypuszczali, że po trzech tygodniach od zabiegu będzie w stanie wydobywać z siebie głos i normalnie przełykać.
– Ta poprawa funkcji życiowych następuje bardzo szybko. Mamy dowód na to, że teraz będzie tylko lepiej – oceniają lekarze. Teraz pacjenta czekają żmudne ćwiczenia głosowe oraz usprawniające drogę pokarmową.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość Na pytania dziennikarzy odpowiadał również ojciec 37-letniego pacjenta – Przyjechaliśmy tutaj po rekonstrukcję przełyku, a wyjeżdżamy z przeszczepem krtani. Dla nas, ze społecznego punktu widzenia, ten przeszczep to cud – oświadczył ojciec pacjenta. – Michał pracuje zawodowo, więc wróci do pracy w biurze, ale teraz będzie miał szerszy kontakt słowny. Zawsze był towarzyski i lubił mówić, w jakimś stopniu to wróci do niego – mówił o planach syna.
Oddział chirurgii rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach to czołowa placówka o tym profilu w Polsce. W 2013 r. lekarze pod kierownictwem prof. Maciejewskiego przeprowadzili tam dwa przeszczepy twarzy, w tym pierwszy na świecie ze wskazań życiowych. Pacjentami byli 33-letni mężczyzna, który przeżył poważny wypadek w pracy, oraz 26-letnia kobieta od ponad 20 lat cierpiąca na nerwiakowłókniakowatość – łagodny nowotwór o podłożu genetycznym.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział Gliwice
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.