Pokazy dronów i robota społecznego "Zosia", wykonywanie portretu 3D, oglądanie wnętrza turbiny wodnej i studenckich bolidów - to niektóre z atrakcji 19. Pikniku Naukowego, który odbędzie się w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Od godz. 11 do 20. na miłośników nauki będzie czekało ponad 250 stoisk i 800 pokazów przygotowanych przez ponad 150 instytucji z kraju i zagranicy. Na stoiskach będzie można m.in. porozmawiać z naukowcami, studentami i popularyzatorami nauki.
Nie zabraknie atrakcji dla pasjonatów fizyki, robotyki, mechaniki, pojazdów jeżdżących i latających, a nawet lewitujących silników.
Popularnonaukową imprezę plenerową - jedną z największych tego typu w Europie - organizują: Polskie Radio i warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji pikniku jest "Światło". Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie się można przyjrzeć m.in. pracy lewitującego silnika elektrycznego zasilanego energią słoneczną i sprawdzić w tunelu aerodynamicznym, jak kształty pojazdów wpływają na zużycie energii. Ciekawscy zajrzą do wnętrza turbiny wodnej, sprawdzą, jak działa wodorowe ogniwo paliwowe.
Fani czterech kółek z kolei będą mogli podziwiać skonstruowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej m.in. bolid zespołu WUT Racing i pojazd Hussar - przejeżdżający 376 km na litrze benzyny. Poza tym można będzie obejrzeć Pneumobil - pojazd z napędem pneumatycznym lub Quatracz, czyli specjalną czterokołową platformę sterowaną elektrycznym napędem rozproszonym.
Wielbiciele robotyki będą mogli spróbować posterować manipulatorem opartym o konstrukcję prawdziwego robota chirurgicznego; sprawdzić, w jaki sposób robot społeczny "Zosia" potrafi bawić się z dziećmi, jak komunikuje się z otoczeniem i czy umie wyrażać emocje. Goście pikniku obejrzą też interaktywny pokaz robota edukacyjnego omijającego przeszkody lub autonomicznego robota sumo.
Za pomocą sensora głębi odwiedzający Stadion Narodowy będą mieli szansę wykonać własny portret 3D, a dzięki urządzeniu haptycznemu dotkną trójwymiarowych obiektów znajdujących się w przestrzeni wirtualnej. Amatorzy pojazdów latających obejrzą pokazy lotnicze dronów nad płytą stadionu i akrobacje quadcoptera. Wielbiciele latania zaś będą mogli zasiąść w prawdziwej kabinie szybowca.
Szczegółowy program pikniku i plan rozmieszczenia poszczególnych stanowisk można znaleźć na stronie: http://www.pikniknaukowy.pl (PAP)
lt/ agt/
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.