Nawet ciasto od babuni nie zastąpi ci Komunii

Zgodnie z zaleceniem papieża Franciszka młodzież w Pile wyszła z kościoła i zrobiła w środku miasta raban dla Jezusa. Wszystko w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

W sobotę wieczorem pod pilską galerią handlową przy dworcu PKP spotkały się tzw. "dwójki parafialne", czyli animatorzy działający w ramach diecezjalnych przygotowań do ŚDM 2016 wraz z Salezjańskimi Wspólnotami Ewangelizacyjnymi. W sumie w ewangelizacji wzięło udział ok. 70 osób.

Młodzi skandowali na całe gardło m.in. "oficjalni chuligani Jezusa", "w niedzielę Jezus czeka na ciebie w kościele" czy "nawet ciasto od babuni nie zastąpi ci Komunii". Było głośno, radośnie, a wśród okrzyków najczęściej przewijało się jedno imię: Jezus.

- Jestem tu, bo chcę pokazać, że Chrystus jest dla mnie ważny - mówi 16-letnia Oliwia Sieradzka z Piły. Dodaje również, że wyjście na ulice miasta z religijnym przesłaniem nie jest takie łatwe. - Wiadomo, ludzie różnie patrzą, a wartości chrześcijańskie nie są popularne w dzisiejszym świecie. Mimo wszystko trzeba mieć odwagę wyjść z dobrym przesłaniem na ulice.

Organizatorzy nie dostali zgody na ewangelizację przed galerią, dlatego z Chrystusem na ustach młodzież przemaszerowała na centralny deptak w Pile. Tam w strugach deszczu skakali, modlili się, śpiewali. - Deszcz pada, bo się Piła nie spowiada - tak humorystycznie tłumaczył pogodę ks. Przemek Cholewa.

Ks. Wiesław Psionka, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowe w salezjańskiej Inspektorii Pilskiej, zauważa, że jeżeli młodym nie zaprezentuje się czegokolwiek w ciekawej formie, to oni za tym nie pójdą.

- Młodzi wartościują rzeczy na fajne i nie fajne. Jak coś jest obciachowe to nie wejdą  w to. Ewangelizacja musi być prowadzona w sposób żywy, atrakcyjny, młodzieżowy, rozrywkowy. Głoszenie Chrystusa w dzisiejszym świecie jest trudno. Nawet w Ewangelii czytamy, że świat nas będzie nienawidził. Ale my mimo wszystko chcemy odpowiedzieć na apel papieża i wyjść z wiarą z ławek kościelnych - mówi ks. Wiesław.

Po ponad godzinnych tańcach na deptaku, przemoczona od deszczu młodzież przeniosła się do parafii św. Jana Bosko, gdzie zorganizowany był "wieczór zapoznawczy".

Na niedzielę zaplanowany był spływ kajakowy. Niestety, podobnie jak w sobotę pogoda nieco pokrzyżowała plany. Około 30 osób wzięło udział w integracyjnej wycieczce leśno-edukacyjnej. Na zakończenie uczestniczyli oni w Eucharystii przy pierwszym pomniku papieża nad jeziorem w Krępsku.

Niebawem udostępnimy też galerię ze zdjęciami z niedzielnej części pilskiej majówki.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • sorcier
  10.05.2015 20:14
  sorcier
  Daleko mi do środowiska tradycjonalistów (o tradycjotach nie wspominając) i o wiele spraw spierałem się z niektórymi z nich wielokrotnie, ale też muszę im przyznać rację, że to wszystko idzie "daleko za daleko". Zaczynam się powoli obawiać, że już niedługo w ramach "rabanu" zobaczę/przeczytam o akcji: "Napij się z nami piwa dla Jezusa".
 • TomMartin
  10.05.2015 21:37
  No cóż, do każdego świrowania można dorobić wielce pobożną filozofię. Jak ktoś się chce publicznie powygłupiać czy poniżyć, to nie powinien w to mieszać Jezusa. Nadmiar młodzieńczej energii można rozładować na tysiące sposobów, niekoniecznie ośmieszając przy tym Boga i Kościół.
 • wpsionka
  12.05.2015 11:16
  Nikt nie ma monopolu na ewangelizację uliczną.
  Salezjańska metoda ma to do siebie, że najpierw stwarzamy płaszczyznę, nawiązania relacji: spotkania przy stole (dajemy jeść), bawimy się (radość, taniec), rozmawiamy i dużo słuchamy, co młodzi mają do powiedzenia (spowiedź). Wszystko w myśl św. Jana Bosko: "Studia di farti amare" tzn. Zrób WSZYTSKO, aby się ciebie nie bali, ale żeby cię polubili. Ty najpierw musisz polubić to, co lubi młodzież, a potem oni polubią te wartości, które im zaoferujesz, przyjmą je, bo będą widzieć, że ty nimi żyjesz.

  A ten mi tu z piwem wyjeżdża. Eh
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
11°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
18°C Sobota
wieczór
wiecej »