Przeciwko występowi Conchity Wurts, czyli Thomasa Newirtcha - zwycięzcy Eurowizji 2014, który zaplanowano 27 czerwca w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni - protestują środowiska katolickie. Na stronie citizengo.org ukazał się protest, który dotąd podpisało ok. 4000 internautów.
Petycja z prośbą o rezygnację z występu artysty oraz elementów scenografii, które kojarzą się z satanizmem, a także wycofanie się z promocji województwa poprzez wizerunek czarownicy, skierowana została do marszałka Adama Jarubasa, Regionalnej Organizacji Turystycznej i reżysera przedstawienia Leszka Kumańskiego.
Za dwa tygodnie, czyli tuż przed koncertem, inicjatorzy akcji zamierzają wręczyć petycję marszałkowi województwa świętokrzyskiego Adamowi Jarubasowi, Małgorzacie Wilk-Grzywnie z ROT oraz reżyserowi spektaklu.
W liście opublikowanym na stronie napisano, że impreza, która odbędzie się w stolicy województwa, pochłonie minimum 230 tys. zł społecznych pieniędzy. Cały jej budżet zamyka się w kwocie 900 tys. zł, pół miliona wynosi dotacja unijna. Organizatorzy akcji protestacyjnej podkreślają także niestosowność tego typu występów w miejscu, gdzie znajduje się Pomnik Tablic Dziesięciu Przykazań.
W odpowiedzi Regionalna Organizacja Turystyczna podkreśla, że Conchita Wurst, czyli Thomas Neuwirth „jest tylko kolejnym mężczyzną, który na scenie przebiera się za kobietę”, podobnie jak Bronek Opałko, Igor Kwiatkowski z Kabaretu Paranienormalni, Wojciech Pokora w komedii „Poszukiwany, poszukiwana” i inni. „Oczywiście wsłuchujemy się w różne głosy, w tym biskupa Piotrowskiego, ale też austriackiego kardynała Christopha Schönborna, który publicznie wezwał do szacunku wobec Conchity Wurst” – napisano w oświadczeniu ROT–u.
Chodziło o słowa wygłoszone przez bp. Jana Piotrowskiego podczas homilii w święto Bożego Ciała, gdy biskup odniósł się do planowanego koncertu Conchity Wurst podczas Sabatu Czarownic i planowane wydarzenie określił mianem „gorszącego”. - „Proszę was, jako pasterz kościoła kieleckiego, niech Ziemia Świętokrzyska będzie ziemią bogatą dobrymi obyczajami i piękną kulturą regionu. Bez sabatu i bez czarownic. Bez gorszących propozycji kulturalnych i ośmieszania tego, co tworzy piękno tej ziemi. Niech Polska patrzy z podziwem na to, co w was piękne, mądre i dające nadzieję” - powiedział biskup.
Oprócz Thomasa Neuwirtha w Sabacie wezmą udział Justyna Steczkowska, Sylwia Grzeszczak i Ewelina Lisowska. Relacja z koncertu odbędzie się na antenie TVP 2.
Organizatorzy akcji protestacyjnej wobec „Sabatu Czarownic”, poddają także pod rozwagę pomysł Baby Jagi na miotle jako symbolu województwa świętokrzyskiego.
Ratownicy w środę kontynuowali poszukiwania osób uwięzionych w ruinach domów.
"Zawiera dużo błędów merytorycznych, historycznych i lingwistycznych, a nawet ortograficznych."
"Kiedy traci się dziecko, także w wyniku poronienia, ta żałoba jest tak trudna..."