- Potrzeba nam dzisiaj odnowienia zapału misyjnego. Ponad 5 miliardów ludzi wciąż czeka na Dobrą Nowinę – powiedział kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów otwierając IV Krajowy Kongres Misyjny w Warszawie.
Z udziałem setek misjonarzy z całego świata w Warszawie pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału" rozpoczął się IV Krajowy Kongres Misyjny. Jego pierwszym akcentem jest konferencja naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Patronem kongresu jest św. Jan Paweł II, określany mianem "największego misjonarza współczesności".
- Niech ten kongres stanie się zaczynem, który zmieni świadomość wiernych. Każdy z nas powołany jest od chwili chrztu do bycia misjonarzem. Rozprostujmy więc nogi przed drogą, którą wskaże nam IV Krajowy Kongres Misyjny - powiedział na rozpoczęcie obrad bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji.
Trzydniowy kongres rozpoczął się od wystąpienia kard. Fernando Filoniego, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kóry mówił m.in. o świadomości misyjnej Kościoła.
Tomasz Gołąb /Foto Gość IV Krajowy Kongres Misyjny rozpoczął się z udziałem kilkuset misjonarzy na UKSW - Bycie chrześcijaninem oznacza być misjonarzem. Jeśli nie jestem misjonarzem, nie jestem chrześcijaninem, bo misyjność jest prawdziwym fundamentem Kościoła. Kościół pielgrzymujący jest misyjny, bo swój początek bierze z posłania Ojca i Syna i Ducha św. - mówił kard. Filoni, podkreślając, że to nie Kościół czyni misje, ale to one czynią Kościół. - Każdy wierny powołany jest do świętości i działalności misyjnej. Misje są jedyną drogą realizowania świętości i sensu Kościoła - dodał.
Według prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, do większego zaangażowania Kościoła niezbędne jest nawrócenie misyjne kapłanów. Przywołał więc apel Papieża Franciszka z encykliki Evangelii gaudium, byśmy nie dali się okraść z misyjnego entuzjazmu i radości.
- Uczynić misyjnym każdy rodzaj duszpasterstwa, to marzenie papieża Franciszka. Dzieła misyjne są sakramentem ewangelizacji - powiedział, apelując o odkrywanie tożsamości misyjnej. - Misje to wybieranie się w drogę, otwieranie drzwi. Pasterz musi żyć w niepokoju, wstępując w miejsca, gdzie może odnaleźć zagubione owce - mówił, podkreślając że wciąż ponad 5 miliardów ludzi czeka na Ewangelię.
W trakcie kongresu odbędzie się dziesięć spotkań w podgrupach, które zajmą się m.in. zapleczem finansowym i materialnym misji czy problematyce misyjnej w przygotowaniu do kapłaństwa. O godz. 18 Mszę św. w katedrze św. Floriana na Pradze odprawi abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
W drugim dniu Kongresu zaplanowano trzy stacje kongresowe. Dziecięca, z udziałem blisko 5 tys. najmłodszych będzie miała miejsce na Torwarze, młodzieżowa, w obecności symboli Światowych Dni Młodzieży - odbędzie się w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej, a dorosła - w kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim. Ze wszystkimi spotka się kard. Fernando Filoni. Zwieńczeniem drugiego dnia obrad Kongresu będzie Msza św. pod przewodnictwem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów z homilią kard. Kazimierza Nycza w kościele Wszystkich Świętych. Po Mszy św., w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się wieczór chwały, zakończony Apelem Jasnogórskim. Trzeci dzień kongresu będzie odbywać się w poszczególnych diecezjach.
czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.