Historia na każdym kroku

W Chorzowie w ramach dni miasta w sobotę i niedzielę spotkało się rycerstwo z całej Polski z okresu ok. 2000 lat.

W upalny dzień, gdy żar lał się z nieba, niejeden przecierał oczy ze zdumienia. Może to przewidzenie od słońca? Ale nie. Rytm kroków, dźwięk dud, czy komendy wydawane po łacinie były prawdziwe. Prawdziwy był też pochód historyczny. Po nabożeństwie w parafii św. Antoniego barwny korowód ruszył ulicami miasta. Poza rycerzami i gospodarzami zlotu, czyli Bractwem Rycerskim Bożogrobców maszerowali Słowianie, Celtowie i Wikingowie w prostych szatach, legioniści rzymscy zakuci w hełmy z wielkimi prostokątnymi tarczami, słynna polska husaria, choć tym razem pieszo, bez koni, XVII wieczni artylerzyści oraz żołnierze z I i II wojny światowej.  Nie zabrakło także pań w pięknych sukniach lub prostych szatach oraz dzieci. Przed budynkiem poczty odbyła się inscenizacja nadania zakonowi bożogrobców wsi Chorzów, a symboliczne klucze walczącym rycerzom już do miasta Chorzów przekazał sam prezydent Andrzej Kotala.

Przemarszowi towarzyszyły różne atrakcje dla widzów, a najlepiej bawiły się dzieci. Aby wszystko dotknąć czy spróbować wystarczyło wybrać się do Chorzowskiego Parku Etnograficznego. Tam wśród drewnianych chat gdakania kur i szczekania psów można było poczuć się jak w wielkim muzeum. Ale nie takim nudnym z kapciami ;) Tu wszystkie eksponaty się ruszały, a kartki nie dotykać nigdy się nie pojawiły. Każdy zwiedzający mógł spróbować sił w strzelaniu z łuku, skosztować średniowiecznych specjałów, dowiedzieć się jak szyto buty postrzelać z karabinu maszynowego czy przymierzyć stalowy hełm. Poza tym grupy rekonstrukcyjne i bractwa przygotowały pokazy pojedynków czy wyszkolenia, choć najgłośniejsza na pewno była artyleria grzmiąca salwami wśród chat i namiotów.  Poza tym tańce, szachy średniowieczne, czy pokazy sokolników. Wśród obozów różnych armii i wieków krążył w swoim białym płaszczu Bożogrobca Adam Lisek, główny organizator całego historycznego zamieszania. 

Największą atrakcją drugiego dnia zlotu były wielkie średniowieczne bitwy z różnych wieków wzbogacone profesjonalnym komentarzem historyków z Uniwersytetu Śląskiego. Szczęk oręża, parskanie koni, dźwięk pękania drewnianych tarcz i bojowe okrzyki. Nie było tylko jęków rannych. Drobne urazy się zdarzały, jak to na bitwie, ale twardzi rycerze nigdy się nie skarżą.

Żywa historia potrafi przyciągnąć tłumy i pokazać że historia może być naprawdę ciekawa. Poza tym gdzie można zobaczyć idących jeden obok drugiego bożogrobca w białym płaszczu z czerwonym krzyżem z rzymskim legionistą i wrześniowym żołnierzem?

 

Organizatorzy:

Urzd Miasta Chorzów

Chorzowskie Bractwo Rycerskie Boogrobców

Patronat naukowy:

Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. w Katowicach

Zakład Historii Nowoytnej Uniwersytetu lskiego w Katowicach

Stowarzyszenie Miłoników Dawnej Broni i Barwy Oddział Górnolski, Katowice

Program Metropolitalnej Parady i VI Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego oprac.: Adam Lisek – Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców i Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. Katowice

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  1°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »