Klucz do Laudato si znajduje się w dokumencie z Aparecida.
Aby zrozumieć papieża Franciszka sięgnąć trzeba do dokumentu z Aparecida. Nie po raz pierwszy (i zapewne nie ostatni) to stwierdzenie pojawia się w komentarzach. Tym razem, w kontekście nowej encykliki, na jej korzenie zwrócił uwagę w opublikowanym 16 czerwca tekście Francesco Peloso: Aparecida, w dokumencie jest wiele tematów przyszłej encykliki (Vatican Insider). Spróbujmy je odnaleźć.
Ze spisu treści wynika, że temat powszechnego przeznaczenia dóbr i ekologii pojawia się w dokumencie dwa razy. W rozdziale trzecim i dziewiątym. Za każdym razem w innym kontekście.
We wprowadzeniu do rozdziału trzeciego czytamy: „W radości wiary jesteśmy misjonarzami, aby głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa i w Jezusie Chrystusie – Dobra Nowinę o ludzkiej godności, życiu, rodzinie, pracy, nauce i solidarności ze stworzeniem”. Tu odnajdujemy dwie kluczowe tezy (p. 3.5), które w rozdziale dziewiątym będą stanowiły punkt wyjścia dla konkretnych propozycji. Pierwsza, wychodząc od Pieśni słonecznej św. Franciszka z Asyżu, wskazuje na ziemię („Siostra nasza, matka ziemia”) jako nasz wspólny dom i miejsce przymierza Boga z ludźmi. Druga wskazuje na relacje pomiędzy rzeczywistościami stworzonymi i podkreśla rolę solidarności między obecnymi i przyszłymi pokoleniami.
Po raz kolejny „zielony temat” pojawia się w części trzeciej. Warto na chwilę zatrzymać się przy dwóch pierwszych zdaniach wprowadzenia. „Pielgrzymujący Kościół z natury swojej jest misyjny, ponieważ bierze początek z misji Syna i misji Ducha Świętego, zgodnie z zamysłem Ojca. Dlatego impuls misyjny jest naturalnym owocem życia, które Trójca komunikuje uczniom.” Zacytowałem fragment z dwóch powodów. W poświęconej edukacji i duchowości ekologicznej części szóstej encykliki znajdujemy rozdział o relacji stworzenia do Trójcy Świętej. To właśnie wspomniana relacja uzasadnia nie tylko wnioski, ale pojawiające się wielokrotnie pojęcie stworzenia rozumianego jako dobro wspólne i odpowiedzialność za obecne i przyszłe pokolenia.
Myślę, że w tych pojęciach odnajdujemy klucz do dokumentu, który w chwili, gdy piszę ten komentarz jest oficjalnie prezentowany.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.