Reklama

Królikowski: To nie mój projekt

Pojawiły się informacje, jakoby dyskutowana obecnie w Sejmie ustawa o uzgodnieniu płci została przygotowana przez byłego już wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego. - To fałsz - powiedział serwisowi gosc.pl prof. Królikowski.

Reklama

Skąd zatem wzięła dementowana przez niego informacja?

Prof. Królikowski wspomina, że gdy jeszcze pracował w resorcie sprawiedliwości, powstały dwa projekty ustawy w tej kwestii: pierwszy - rządowy i drugi - poselski, firmowany przez Annę Grodzką. Ten ostatni budził jego poważne zastrzeżenia. Na pewnym etapie doszło do 10-miesięcznych negocjacji, który owocem było wprowadzenie najważniejszych elementów projektu rządowego do projektu poselskiego i zbudowanie w ten sposób akceptowalnego dla obu stron kompromisu, umożliwiającego szybkie uchwalenie prawa, regulującego te kwestie. Jednak gdy Marek Biernacki przestał być ministrem sprawiedliwości, a Michał Królikowski - jego zastępcą, kompromis ten upadł. Projekt poselski wrócił do swej pierwotnej, budzącej zastrzeżenia formy i jest właśnie przeprowadzany przez parlament.

Prof. Królikowski wymienia trzy grupy swych zastrzeżeń wobec tego projektu.

Po pierwsze, brak w nim wyjaśnienia podstaw legalności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznej korekty płci w kontekście art. art. 156 kodeksu karnego, który zabrania powodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, np. w postaci pozbawienia możliwości płodzenia dzieci.

Po drugie, brak regulacji, gwarantującej, że orzeczenia sądu w sprawie korekty aktów stanu cywilnego wydawane będą jedynie osobom, które rzeczywiście mają problem transseksualny. Według projektu kompromisowego, podstawą takiego orzeczenia miała być opinia komisji lekarskiej, według projektu poselskiego - wystarczy skierowanie na zabieg od psychiatry.

Trzeci problem polega na tym, że projekt Grodzkiej nie przewiduje badania formalnego, dotyczące statusu osoby w relacjach rodzinnych. O co chodzi? - Według naszego projektu, stosownego orzeczenia nie mogła otrzymać osoba, pozostająca w związku małżeńskim. Trzeba było się wcześniej rozwieść. Po co? Choćby dlatego, żeby nie doprowadzić do skutku w postaci istnienia małżeństwa między osobami tej samej płci metrykalnej - wyjaśnia prof. Królikowski.

Czwarty problem to brak regulacji roli, w jakiej ma występować osoba dokonująca korekty płci w stosunku do swoich dzieci - zarówno tych żyjących, jak i tych, które jeszcze urodzi.

- Dzięki uchwalonej właśnie ustawie o in vitro, kobieta, która zostanie mężczyzną, ale nadal będzie miała macicę, będzie mogła skorzystać z zapłodnienia in vitro (przez plemniki dawcy anonimowego) i zostać dla dziecka…, no, właśnie, kim? - pyta były wiceminister sprawiedliwości.

- Nieuregulowanie wszystkich tych kwestii w projekcie poselskim uniemożliwiało mi jego akceptację - podsumowuje prof. Królikowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama