W części polskich diecezji ogłoszono dyspensę na piątek 1 maja. Oznacza to, że
w tym dniu wierni nie tylko mogą jeść mięso, ale także - w niektórych
przypadkach - są zwolnieni z przestrzegania pokutnego charakteru piątku.
Sprawdź, czy w jest dyspensa dla Twojej diecezji »
Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Dlatego w Kościele ma on szczególny charakter. Zgodnie z tradycją wierzący w tym dniu nie tylko powstrzymują się od jedzenia mięsa, ale także zachowują pokutny charakter dnia.
Do każdego piątku odnosi się m.in. treść 4. Przykazania Kościelnego, które brzmi: Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
W liście z 21 października 2003 roku biskupi polscy wyjaśniali: „Z obchodem roku liturgicznego związane są dni i okresy pokuty, o których mówi czwarte przykazanie kościelne. Kodeks prawa kanonicznego z 1983 r. postanawia: ‘Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów’ (kan. 1249). Ten sam kodeks stwierdza: „W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są
poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu” (kan. 1250). Według kan. 1251 „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość.(…)
- W archidiecezji katowickiej 1 maja obchodzone jest święto św. Józefa rzemieślnika (w innych polskich diecezjach ten dzień nie ma statusu święta, tylko wspomnienia liturgicznego). Święto nie znosi jednak pokutnego charakteru piątku – wyjaśnia ks. Artur Stopka, rzecznik archidiecezji katowickiej.
Święto św. Józefa rzemieślnika nie jest uroczystością liturgiczną i dlatego piątek 1 maja nie przestaje mieć charakteru pokutnego. Arcybiskup Damian Zimoń skorzystał jednak z przysługującego mu prawa do udzielenia dyspensy na terenie archidiecezji katowickiej. Podobnie postąpili ordynariusze innych diecezji.
Według Prawa Kanonicznego(Kan. 87 § 1), biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy.
«« | « |
1
|
2
|
3
|
»
|
»»