„L'Osservatore Romano" przeciw wciąganiu Watykanu w spór o GMO - żywność genetycznie modyfikowaną

Nieprawdą jest, jakoby Watykan popierał żywność genetycznie modyfikowaną, a przekonywanie opinii publicznej, że jest inaczej, stanowi nadużycie. Tak „L'Osservatore Romano" w dzisiejszym wydaniu ustosunkowuje się do prób wciągnięcia Stolicy Apostolskiej na listę zwolenników lub przeciwników GMO.

Autor artykułu Francesco M. Valiante pisze wręcz o „rozpychaniu się łokciami, by zwerbować Watykan” do grona zwolenników czy wrogów żywności genetycznie modyfikowanej. Dzieje się tak od 2003 roku, czyli od kiedy Papieska Rada „Iustitia et Pax” zorganizowała seminarium na ten temat. Już wtedy jednak jej przewodniczący, kardynał Renato Martino, ujawnił, że Stolica Apostolska narażona jest „na naciski, pochodzące z rozmaitych stron, mających odmienne interesy, w pewnym sensie trudne do pogodzenia”. „Scenariusz kampanii za czy przeciw GMO jest niemal zawsze taki sam. Zasięga się opinii improwizowanych egzegetów papieskiego myślenia – także z szeregów kościelnych – którzy trudzą się, by za każdym razem udowodnić, że papież 'jest przeciwnikiem międzynarodowych spółek biotechniki', albo, przeciwnie, 'nigdy nie skrytykował GMO'. Ideologia i interes biorą górę nad rozsądkiem i rozwagą. O pewnikach naukowych nie ma nawet mowy. I tak, w oczach większości, wysuwane tezy są nawzajem sprzeczne. Umacnia się teorię 'podwójnej gry Watykanu', jak uczynił to kilka dni temu jeden z włoskich dzienników”. Valiante przypomina, że w Instrumentum Laboris Drugiego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów Afryki, który w październiku zbierze się w Watykanie, mowa jest o przyczynach głodu na świecie, w tym także o „niesprawiedliwości i biedzie ludności wiejskiej”. O tym, że „międzynarodowe spółki dokonują stopniowej inwazji kontynentu, by zawładnąć jego bogactwami narodowymi”. A kampania na rzecz GMO, która oficjalnie „ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego, faktycznie grozi zrujnowaniem drobnych rolników i zagładą ich tradycyjnych upraw, uzależniając ich od producentów nasion”. Na zakończenie tych uwag „L'Osservatore Romano” postuluje podejście do problemu żywności genetycznie modyfikowanej „bez dogmatyzmów, w sposób wyważony i odpowiedzialny”. „Nie okładając się wzajemnie ekskomunikami czy gorzej jeszcze uciekając się do lobbingu udającego wojnę religijną”, apeluje watykański dziennik.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  21°C Niedziela
  noc
  16°C Niedziela
  rano
  23°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »