Częstochowa: Festiwal muzyki sakralnej

19. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater" rozpoczął się wczoraj w Częstochowie. Na program sześciu dni muzycznego święta złożą się m.in.: irańskie pieśni sakralne, muzyka włoskiego baroku, chorał gregoriański, a także monodia rosyjskich staroobrzędowców, wielogłosowa muzyka cerkiewna, utwory polskich kompozytorów i wielkie europejskie dzieła.

Tegoroczny festiwal nawiązuje do wielkich rocznic kompozytorskich. Z okazji 200-lecia śmierci Józefa Haydna zabrzmi na początek oratorium „Stworzenie Świata”. W koncercie finałowym usłyszymy oratorium „Paulus” Feliksa Mendelssohna w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Odbędzie się także międzynarodowa konferencja muzykologiczna poświęcona życiu i twórczości Józefa Elsnera, wybitnego kompozytora jasnogórskiego. Jak przypomina Małgorzata Nowak, dyrektor „Gaude Mater”, niezmienną misją festiwalu jest zbliżanie religii i kultur: „Chcemy przybliżyć muzykę pozostającą w kręgu trzech największych religii monoteistycznych, promować muzykę polską”. Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni artyści z 17 krajów świata. Niewątpliwym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie koncert znakomitego norweskiego saksofonisty Jana Garbarka, uznawanego za jednego z najważniejszych współczesnych muzyków jazzowych. Poza głównym nurtem imprezy po raz pierwszy odbędzie się ETNO*C – projekt skierowany do młodych ludzi zainteresowanych sztuką całego świata. Kultury afrykańska, indiańska, andyjska i bałkańsko-słowiańska zostaną zaprezentowane podczas koncertów, pokazów filmów i warsztatów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Wtorek
  rano
  19°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  wiecej »